جستجو:

سولفات روی:

 

سولفات روی چیست؟ این ماده یک ترکیب معدنی و مکمل غذایی است که از آن در کاربردهای دارویی به منظور جبران کمبود روی و جلوگیری از ابتلا به آن مصرف می شود. فرمول مولکولی آن به صورت ZnSO4 است و تقریبا در تمام اشکال خود به صورت جامدهایی سفید رنگ است.

تولید و واکنش پذیری روی سولفات :

ZnSO4 را تقریبا می توان از طریق واکنش هر ماده حاوی روی با سولفوریک اسید تولید کرد. واکنش روی با محلول آبی سولفوریک اسید به صورت زیر است:

گرید تجاری روی سولفات را نیز از واکنش اکسید روی خالص با سولفوریک اسید طبق واکنش زیر سنتز می کنند:

سولفات روی

تمامی اشکال ZnSO4 در فرم محلول آبی خود دارای رفتاری یکسان هستند. این محلول های آبی حاوی کمپلکس های فلزی هستند. دقت کنید زمانی که به محلول سولفات روی حرارت داده می شود و تا دمای 680 درجه ی سانتی گراد گرم می شود, ZnSO4 به گاز اکسیدسولفور و اکسید روی تجزیه می شود. در حین کار با این ترکیب باید به این موضوع توجه داشت چرا که هر دو این ترکیبات سمی و خطرناک هستند.

کاربردهای سولفات روی:

در پزشکی از این ترکیب به منظور تولید داروهای بیماری های ریه و دستگاه تنفسی استفاده می کنند.

از این ترکیب به منظور تولید الکترولیت برای آبکاری روی با جریان الکتریسیته (electroplating) استفاده می کنند. هم چنین گاهی به عنوان یک ماده ی معطر در رنگرزی و یا به عنوان ماده نگه دارنده در فرایند تولید پوست و چرم مورد استفاده قرار می گیرد. از ZnSO4 به طور گسترده در سایر صنایع مانند تولید غذای حیوانات خانگی (به منظور تامین روی مورد نیاز بدنشان ) , کود شیمیایی, خمیر دندان و اسپری های کشاورزی استفاده می شود. از ZnSO4 می توان به منظور کنترل رشد قارچ بر روی سطوح نیز استفاده کرد. و یا می توان آن را در طی فرایند تخمیر مورد استفاده قرار داد. روی یک ماده مکمل غذایی ضروری برای رشد موجودات زنده است و می توان از این منبع به منظور تامین روی مورد نیاز اقدام کرد.

 سولفات روی

 

بازار جهانی ترکیبات غیر آلی روی دار

این خانواده از محصولات شیمیایی شامل ترکیبات روی دار مهمی از جمله : اکسید روی (62% از کل بازار ان خانواده را در اختیار دارد.) , سولفات روی (33%) و کلرید روی (5%) می شود. از اصلی ترین صنایع پایین دست این ترکیبات می توان به صنایع لاستیک سازی, کشاورزی و سرامیک و کاشی اشاره کرد. میزان مصرف این ترکیبات به خصوص سولفات روی در صنایع کودشیمیایی, تولید غذای حیوانات و هم چنین مصارف خوراکی آن برای انسان, می توان اشاره کرد. در حال حاضر تخمین زده می شود که بیش از 50% از خاک های سراسر جهان دچار فقر روی هستند که به طور مستقیم بر روی میزان برداشت محسوب به ازای هر متر مربع از زمین تاثیر دارد. از این جهت با درنظر گرفتن دوبرابر شدن جمعیت کره ی زمین و رشد جمعیت از 7 میلیارد کنونی به 9 میلیارد تا سال 2050, این نیاز وجود دارد که میزان خاک حاصل خیز قابل کشت در دسترس به ازای هر نفر, افزایش یابد. در بسیاری از پروژه ها در برزیل, چین, هند و هم چنین ترکیه, توانسته اند با افزودن روی به کودهای شیمیایی استاندارد, میزان بازده کشاورزی را افزایش دهند. علاوه بر آن در حال حاضر طیف وسیعی از سازمان ها و کسب و کارها علاقه مند به استفاده از خواص روی در غذا و مکمل های غذایی هستند. اکسیدهای روی به منظور تولید لاستیک در صنعت خودرو مورد توجه است. بازار استفاده از اکسیدهای روی در این حوزه همچنان رو به افزایش خواهد بود. اما شیب این تغییرات طی سال های آینده ممکن است اندکی کاهش یابد. از سایر حوزه های کاری اکسید روی می توان به تولید کاشی و سرامیک و شیشه اشاره کرد. میزان حجم این بازار مستقیماً با شرایط اقتصاد جهانی مرطبت است و بازتاب آن بر روی این حوزه بسیار تاثیر گذار است.

این مقاله در مورد سولفات روب الحاوی , سولفات روی برای مو , سولفات روی خواص ,  سولفات روی در کشاورزی می باشد.

 

منبع:

 

Zinc Chemicals, Inorganic. (n.d.). Retrieved October 8, 2018, from https://ihsmarkit.com/products/inorganic-zinc-chemical-economics-handbook.html

Zinc sulfate. (2018, August 27). Retrieved October 8, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Zinc_sulfate

 

قیمت سولفات روی:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید سولفات روی:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش سولفات روی:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

021-77657131