جستجو:

کاربرد متا سیلیکات سدیم:

این ماده به دلیل خواصی که دارد در مصارف گوناگونی به مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مستقیم در ساخت انواع محصولات پاک کننده و در فرمولاسیون صابون ها نقش دارد. هنگامی که به صابون اضافه می شود، قابلیت پاک کنندگی آن را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد. می توان موارد استفاده از این محصول با ارزش شیمیایی را به دو دسته مصارف صنعتی و غیر صنعتی طبقه بندی کرد.

 

متاسیلیکات سدیم

 

مصارف صنعتی:

1- استفاده در صنعت چسب و مهر و موم یکی از رایج ترین موارد استفاده ازین ماده می باشد.

2- می تواند به عنوان جاذب مورد استفاده قرار گیرد. (متا سیلیکات سدیم جامد)

3- در برخی موارد نیز می توان از متا سیلیکات سدیم به عنوان ماده سفید کننده مورد استفاده قرار داد.

4- در برخی صنایع شیمیایی و تولید مواد شیمیایی خاص مورد بهره برداری قرار می گیرد.

5- به عنوان بازدارنده های خوردگی کاربرد دارد.

6- استفاده به عنوان ماده واسطه

7- گاهی نیز به عنوان افزودنی و مواد پوششی مورد استفاده قرار می گیرد.

8- کاربرد در تولید رنگ دانه ها نیز یکی دیگر از مصارف این محصول است. 

9- مورد استفاده به عنوان عامل فعال پاک کنندگی

10- در تولید مواد نسوز و مقاوم در برابر آتش نیز کاربرد دارد.

مصارف غیر صنعتی:

1- می تواند در محصولات تصفیه هوا و چسب و مهر موم مورد استفاده قرار گیرد.

2- مورد استفاده در محصولات مراقبتی و پاک کننده مبلمان منازل

3- مورد کاربرد الکتریکی و محصولات الکترونیکی

4- استفاده گسترده در صنعت نساجی از دیگر موارد مهم مصرفی واتر گلس می باشد.

5- مورد استفاده در تولید محصولات ضد یخ

6- استفاده از آن در تولید محصولات مراقبتی در خودرو ها

7-  کاربرد متا سیلیکات سدیم در تصفیه آب نیز از نمونه های قابل ذکر می باشد.

8- تولید محصولات سوختی و مشتقات آن

9- مورد استعمال در محصولات فلزی نه بطور گسترده

10- تولید محصولات کاغذی

خطرات و آسیب ها:

واتر گلس ها آلکالین هستند به این معنی که دارای PH بالایی هستند. به طور معمول مقدار این PH در بازه ی  12.4 الی 12.7 می باشد. این خاصیت سبب می گردد که در تماس مستقیم با پوست کمی موجب سوزش شود و همچنین در تماس با چشم نیز موجب تحریک آن می گردد. البته در تماس با چشم در مواردی هم مشاهده شده که موجب تحریک شدید و سوختگی قرینه و متعاقب آن کوری شده است. استنشاق این ماده هم ممکن است موجب تحریک دستگاه تنفسی گشته و علائمی نظیر کمی درد و سرفه داشته باشد. خوردن و هضم آن نیز ممکن است موجب مشکلاتی در بدن گردد. خوردن آن کمی نامحتمل به نظر می رسد ولی اگر این اتفاق بیافتد ممکن است موجب سوزش مری، دستگاه گوارش و ایجاد تهوع و اسهال گردد. هیچ علائمی از خطرات ناشی از سدیم متاسیلیکات گزارش نگردیده است.

این ماده همچنین از سوی سازمان برنامه سمیت شناسی ملی آمریکا و آژانس تحقیق و تفحص سرطان آمریکا، جز مواد سرطان زا طبقه بندی نشده است.

ملاحظات و اقدامات اولیه در هنگام تماس با متا سیلیکات سدیم

1- در صورت استنشاق این ماده باید فرد مصدوم در معرض هوای تازه قرار داده شود و کمی استراحت کند.

2- در صورت خوردن واتر گلس می توان کمی آب یا شیر به مصدوم خوراند.

3- در صورت تماس مستقیم با پوست باید آن را با مقدار زیادی از آب در مدت حداقل 15 دقیقه شستشو داد.

4- در صورت تماس با چشم نیز باید آن را با مقدار زیادی آب شستشو داد.

 

بازار مصرف متا سیلیکات سدیم:

حجم بازار جهانی این ماده در سال 2017 حدود 6.13 میلیارد دلار بوده است. همچنین محتمل است که درصد تقاضا برای متا سیلیکات سدیم شاهدی رشدی 3.2 درصدی بین سال های 2018 تا 2025 باشد. واتر گلس منبع کلیدی سیلیکای واکنش دهنده است که حجم تقاضای بسیاری بر کاربرد های مختلف صنعتی و غیر صنتعی را داراست. افزایش تقاضای مشتقات متا سیلیکات سدیم نظیر سیلیکاژل که در صنعت رنگ و مواد پوششی و جوهر کاربرد دارد، پیش بینی می گردد که نیرو محرکه این بازار در طول مدت پیش بینی باشد. در شکل زیر پیش بینی از حجم داد وستد این ماده را در بازار چین ملاحظه می فرمایید.

 

متا سیلیکات سدیم

 

تقاضای این ماده با ارزش حدود 1.09 میلیارد دلار آمریکا بوده است. با توجه به رشد صنعت چوب و کاغذ در چین که مدیون وجود بخش عظیم منابع جنگلی و قوانین مطلوب دولتی است، به رشد بازار تقاضای متاسیلیکات سدیم در طول دوره پیش بینی کمک خواهد کرد. با این اوصاف احتمالا چین به بزرگترین تولید کننده متاسیلیکات سدیم بدل می گردد.

قیمت متا سیلیکات سدیم:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید متا سیلیکات سدیم:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش متا سیلیکات سدیم:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

شماره تماس: 02177657131

گردآورنده: میثم حسین زاده

منابع:

Sodium Silicate Market Size, Share & Trends Analysis Report By Application (Pulp & Paper, Catalysts, Detergents, Elastomers, Food & Healthcare), By Region, Competitive Landscape, And Segment Forecasts, 2018 - 2025. (n.d.). Retrieved October 31, 2018, from https://www.grandviewresearch.com/industry-analysis/sodium-silicate-market

Sodium silicate. (n.d.). Retrieved October 31, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/Sodium_metasilicate#section=Top

https://www.oxy.com/OurBusinesses/Chemicals/ResponsibleCare/Documents/Sodium%20Metasilicate.pdf