جستجو:

1- نگاهی بر کربنات سدیم(سودا)

کربنات سدیم چیست؟ این محصول نمک دی سدیم اسید کربنیک است. یک ماده غیر آلی است که به عنوان باز با قدرت متوسط استفاده می شود. از نام های مصطلح دیگر آن می توان به سدیم کربنات، سودا و یا سودای شستنی اشاره کرد. هنگامی که در آب حل می شود، تشکیل اسید کربونیک و سدیم هیدروکسید می دهد. این ترکیب شیمیایی مصارف گوناگونی دارد که می توان از جمله آن ها به تنظیم کنندگی PH، تولید شیشه، صابون ها، کاغذ، پاک کننده ها و دیگر مواد پاک کننده و شوینده اشاره کرد. در ادامه مقاله به بررسی بیشتر خواص فیزیکی و شیمیایی و کاربرد های آن در مصارف خانگی و صنعتی پرداخته خواهد شد.

 

کربنات سدیم

 

2- خواص کربنات سدیم

2-1- فرمول شیمیایی کربنات سدیم Na2CO3 است.

2-2- دارای وزن مولکولی 105.988 گرم بر مول است.

2-3- پودر سفید رنگ و بی بویی است که که جاذب رطوبت از هواست.

2-4- دارای نقطه ذوبی در حدود 856 درجه سانتی گراد است.

2-5- حلالیت آن در آب در حدود 30.7 گرم در 100 گرم آب در دمای 25 درجه سانتی گراد تعیین شده است. هنگامی که در آب حل می شود اسید ضعیف کربونیک و باز قوی سدیم هیدروکسید تشکیل می دهد.

2-6- دانسیته آن 2.54 گرم بر میلی لیتر است.

3- ساختار شیمیایی

ساختار شیمیایی این محصول نیز به صورت شکل زیر است که متشکل از دو کاتیون سدیم و یک آنیون کربنات است.

 کربنات سدیم

4- روش تولید کربنات سدیم

مرحله اول: انجام واکنش مربوط به تولید سدیم کربنات، بوسیله عبور محلول غلیظ آب نمک از درون دو برج متوالی می باشد که در برج اول حباب هاي آمونیاك از پائین برج بالا آمده و توسط محلول آب نمک جذب و حل می شود. در برج دوم با تزریق گاز دي اکسید کربن، حباب هاي این گاز از محلول آب نمک آمونیاکی عبور کرده و جوش شیرین حاصل می شود. محلول حاصل از این فرآیند شامل جوش شیرین و محلول کلرید آمونیوم می باشد.

مرحله دوم: جوش شیرین  حاصل از فرآیند اول، به روش تجزیه حراتی در دماي حدود 200 درجه سانتیگراد، با از دست دادن دي اکسید کربن و آب، به سدیم کربنات تبدیل می شود. 

5- کاربرد کربنات سدیم

به طور کلی دو شکل از سدیم کربنات موجود است: کربنات سدیم سبک و سنگین  

نوع سبک در ابتدا تشکیل می شود و بعضی از آنها به شکل سنگین تبدیل می شوند. در مجموع حدود 50 درصد تولید کل این محصول در صنعت شیشه سازی، 18 درصد آن جهت تولیدات شیمیایی و حدود 10 درصد دیگر در ساخت صابون و پاک کننده ها مورد استفاده قرار می گیرد. مابقی نیز در صنایع مختلف دیگر کاربرد دارد. می توان کاربرد های این محصول را به دو دسته کلی صنعتی و غیر صنعتی تقسیم بندی کرد:

مصارف صنعتی:

5-1- به عنوان جاذب

5-2- تولید باتری

5-3- نرم کننده آب

5-4- فوتوشیمیایی

5-5- سفید کننده ها

5-6- تولید مواد جلوگیری کننده از خورندگی

5-7- استفاده عمده در تولید شیشه

مصارف غیر صنعتی:

5-8- بسته بندی مواد غذایی

5-9- محصولات مربوط شستشوی لباس

5-10- رنگ کاری و مواد پوششی

5-11- استفاده در محصولات کاغذی

5-12 مورد استعمال در صنعت تصفیه آب

5-13- محصولات بهداشت شخصی

6- ملاحظات ایمنی

6-1- در صورت استنشاق این محصول باید بلافاصله در معرض هوای تازه قرار گرفت.

6-2- اگر مورد تماس با پوست قرار بگیرد باید پوست را با مقدار زیادی از آب شست.

6-3- در صورت تماس با چشم نیز باید با مقدار زیادی آب در طی چندین دقیقه شستشو داده شود.

توصیه می گردد قبل از تماس با این ترکیب شیمیایی، جهت جلوگیری از مخاطرات احتمالی حتما msds  کربنات سدیم مطالعه گردد.

7- بازار مصرف

از لحاظ ژئوپولوتیکی آسیا بر بازار تولید و مصرف سدیم کربنات چیره گشته و نبض این تجارت را در دست دارد. این توانمندی با افزایش رشد تقاضا به جهت مصرف روز افزون سدیم کربنات در تصفیه آب پسماند، کاغذ سازی و مصارف شیمیایی دیگر عجین بوده و انتظار می رود با رشد روز افزون در سالیان پیش رو مواجه باشد. بعد از آسیا، آمریکای شمالی و اروپا در رده های دوم و سوم این تجارت قرار می گیرند. از برند های معتبر ایرانی هم می توان به کربنات سدیم سمنان  اشاره کرد. از لحاظ کلی بازار تقاضا و مصرف این ماده شیمیایی در شکل زیر خلاصه می گردد.

 

کربنات سدیم

 

قیمت کربنات سدیم:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید کربنات سدیم:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش کربنات سدیم:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

شماره تماس: 02177657131

گردآورنده: میثم حسین زاده

منابع:

Sodium carbonate. (n.d.). Retrieved October 29, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/10340#section=Top

Lazonby, J. (n.d.). Sodium carbonate. Retrieved October 29, 2018, from http://www.essentialchemicalindustry.org/chemicals/sodium-carbonate.html

ایران صنعت. (n.d.). Retrieved October 29, 2018, from https://www.isanat.com/shop/item/1131-method-producing-sodium-carbonate.html