جستجو:

آمونیاک چیست؟ همانطور که در مقاله قبل تحت عنوان " آمونیاک " بیان شد، این ماده به صورت طبیعی به صورت گاز آلکالینی است و به گونه طبیعی در در بدن انسان تولید و به صورت ادرار (آمونیاک در ادرار) دفع می گردد. بدن انسان هنگامی که پروتئین ها را تجزیه می کند، آمونیاک و آمینو اسید را تولید می کند و سپس آن را به اوره تبدیل می کند. این ترکیب، ماده ای غیر آلی و بی رنگ می باشد که موجب تحریک و سوزش در پوست، چشم ها، بینی، گلو و شش ها می گردد. این ماده به سادگی به مایع تبدیل می شود و تحت عنوان آمونیاک مایع مورد استفاده گسترده قرار می گیرد. همچنین یکی از پر کاربرد ترین مواد در تولیدات صنعتی ایالات متحده آمریکا نیز می باشد. در ادامه به مهمترین کاربرد ها، مخاطرات و کمک های اولیه در مواجهه با این محصول با ارزش شیمیایی را به تفصیل بیان می کنیم.

آمونیاک

 

کاربرد ها

همانطور که پیش از این بیان شد، این محصول با ارزش شیمیایی به طور طبیعی در بدن انسان نیز تولید می گردد. اما غلظت بالایی از آن در خون نیز سبب ایجاد مشکلاتی می گردد که در ادامه به معرفی آن می پردازیم.

آمونیاک خون چیست؟

برخی بیماری ها می توانند غلظت آمونیاک را در خون افزایش دهند. غلظت بیش از اندازه این ماده در خون می تواند گاها بسیار مشکل ساز باشد و منشا آسیب به عروق مغزی، کما و حتی مرگ شود. در ادامه به مهترین کاربرد های این ماده خواهیم پرداخت. مهمترین کاربرد های این ترکیب می تواند به دو شکل صنعتی و غیر صنعتی دسته بندی شود.

1- کاربرد صنعتی

1-1- می تواند در سیستم کاتالیست کاهنده، موجب کاهش انتشار NOX گردد.

1-2- از این ماده در صنعت کشاورزی به وفور مورد استفاده قرار می گیرد و در حدود 80 درصد کل کاربرد آن مربوط به تولید انواع کود های شیمیایی کشاورزی است.

1-3- در تولید نیتریک اسید و آمونیوم نیترات مورد استفاده قرار می گیرد و در اختیار عمده فروشان قرار داده می شود و عمده فروشان نیز این مواد را جهت استفاده های گوناگون در سطح بازار توزیع می کنند.

1-4- مورد استفاده در صنعت رنگ

1-5- دارای کاربرد به عنوان سوخت یا مشتقات سوختی

1-6- استفاده به عنوان عامل اکسید کننده و کاهنده

1-7- تولید آمونیاک آبی و فروش آن به عمده فروشان

1-8- بی کربنات آمونیوم ( آمونیاک خوراکی) نیز در بیسکوییت سازی مورد استفاده قرار می گیرد.

2- کاربرد غیر صنعتی

2-1- به عنوان مبرد مورد استفاده قرار می گیرد.

2-2- از این ماده در کنترل آلودگی هوا نیز مورد بهره برداری قرار می گیرد.

2-3- مورد کاربرد در مواد منفجره

2-4- مورد استفاده در صنایع غذایی

2-5- در تصفیه آب نیز کاربرد دارد.

2-6- می توان با کاهش غلظت آن با افزودن آب، به عنوان پاک کننده در مصارف خانگی مورد استفاده قرار داد که از آن با نام محلول آمونیاک خانگی یاد می شود.

 

آمونیاک

 

مخاطرات

بخار این ماده هر چند در غلظت های پایین می تواند موجب تحریک پوست، چشم ها و سیستم تنفسی گردد.

کمک های اولیه در صورت تماس با آمونیاک

1- در صورت استنشاق این ماده، فرد مصدوم باید در معرض هوای تازه قرار گیرد و سریعا اقدامات درمانی آغاز شود.

2- در صورت تماس با چشم ها، با مقدار زیادی از آب در مدت زمان چندین دقیقه باید شستشو داده شوند.

3- اگر با پوست تماس برقرار کند، باید پوست را به مدت حداقل 15 دقیقه با مقادیر زیادی آب شستشو داده شود.

بازار جهانی آمونیاک

ارزش بازار جهانی این ترکیب شیمیایی در سال 2016 حدود 48.65 میلیارد دلار بوده و انتظار می رود که تا سال 2025 به مقدار 76.64 میلیارد دلار برسد. مطابق پیش بینی ها، همچنین انتظار می رود که تا پایان دوره پیش بینی شده، با رشدی حدود 5.3 درصد از سال 2017 تا سال 2025 دست پیدا کند. منطقه آسیا پاسفیک در سال 2016 بر این بازار چیره شده و پیش بینی ها، سریع ترین نرخ رشد در این بازار را برای این ناحیه متصور می باشند.

قیمت آمونیاک:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید آمونیاک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش آمونیاک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

شماره تماس: 02177657131

 

منابع:

Ammonia Market Size Worth $76.64 Billion By 2025 | CAGR 5.3%. (n.d.). Retrieved November 10, 2018, from https://www.grandviewresearch.com/press-release/global-ammonia-market

Ammonia. (n.d.). Retrieved November 10, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/ammonia#section=Top