جستجو:

دی اتانول آمین چیست ؟ و یا DEA چیست ؟ این ماده ک اغلب با نام‌های DEA یا DEOA شناخته می‌شود یک ماده آلی است که فرمول شیمیایی آن (فرمول دی اتانول آمین) به‌صورت C4H11NO2 است. این ماده به دو صورت جامد کریستالی سفیدرنگ و مایعی چسبناک و ویسکوز بی‌رنگ در دسترس قرار دارد. DEA الکل نوع دوم (دی ال) و به‌عنوان یک ماده پرکاربرد شناخته می‌شود؛ مانند سایر آمین‌های آلی، این ترکیب شیمیایی هم مانند یک باز ضعیف عمل می‌کند. این محصول در آب انحلال‌پذیر است و بر اساس آخرین گزارش آژانس تحقیق بین‌المللی سرطان، به‌عنوان ماده‌ای با احتمال سرطان‌زایی برای انسان طبقه‌بندی‌شده است.

 

 

تولید دی اتانول آمین

جهت تولید این ماده، ابتدا اتیلن اکسید با آمونیاک آبی واکنش می‌دهد و درنتیجه اتانول امین تولید می‌شود. تولید اتانول آمین طبق واکنش زیر انجام می‌گیرد.

پس‌ازاین واکنش، در ادامه فرایند اتانول آمین با اکی والان دوم و سوم اتیلن اکسید واکنش می‌دهد که منجر به تولید دی و تری اتانول آمین خواهد شد. این مواد طبق واکنش‌های زیر انجام می‌گیرند.

 

خواص فیزیکی، شیمیایی و مشخصات ظاهری

1- وزن مولکولی این ماده به‌صورت 105.137 گرم بر مول است.

2- از مشخصات فیزیکی این محصول می‌توان به شفافیت حالت مایع آن اشاره کرد. دارای بویی مانند آمونیاک یا ماهی گندیده است و به‌طورکلی دانسته‌اش از آب بیشتر است.

3- دارای نقطه‌جوش 268.8 درجه سانتی‌گراد و نقطه ذوب 82 درجه فارنهایت است.

4- نقطه فلش این ترکیب 279 درجه فارنهایت است و دارای فشار بخاری معادل کمتر از 0.01 میلی‌متر جیوه است.

5- نقطه خود آتش‌گیری آن 1224 درجه فارنهایت تعیین‌شده است و همچنین چگالی آن در حدود 1.095 در دمای 82.4 درجه فارنهایت اندازه‌گیری شده است.

6- میزان حلالیت دی اتانول آمین در آب در حدود 100 میلی‌گرم بر لیتر در دمای 57 درجه فارنهایت تعیین‌شده است.

7- فشار بخار این ماده شیمیایی در دمای 280 درجه فارنهایت حدود 5 میلی‌متر جیوه و در دمای 68 درجه فارنهایت کمتر از 0.01 میلی‌متر جیوه تعیین و اندازه‌گیری شده است.

8- لزجت این ماده در دمای 30 درجه سانتی‌گراد حدود 351.9 سانتی پویز و در دمای 60 درجه سانتی‌گراد حدود 53.85 سانتی پویز اندازه‌گیری شده است.

 

دی اتانول آمین

 

کاربرد دی اتانول آمین

این ماده در صنعت کاربرد و مصارف بسیاری دارد ک سعی می‌شود در ادامه به مهم‌ترین این کاربردها اشاره گردد. DEA در مواردی مانند روغن برش‌کاری، صابون‌ها، شامپوها، جلا دهنده‌ها، لوازم‌آرایشی و مواد دارویی کاربرد زیادی دارد. همچنین به‌عنوان معتدل‌کننده در صنعت مواد لاستیکی و مواد شیمیایی کشاورزی نیز استفاده می‌شود. از کاربردهای این ماده، استفاده از آن در صنعت شیرین سازی گاز طبیعی است که در این صنعت به‌عنوان حلال عمل می‌کند و گازهای اسیدی مانند کربن دی‌اکسید و هیدروژن سولفید را از جریان گاز طبیعی جدا می‌کند که به این عمل شیرین سازی گاز می‌گویند.

به‌طورکلی می‌توان این مصارف را به دودسته صنعتی و غیر صنعتی تقسیم‌بندی کرد که در ادامه به شرح آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

مصارف صنعتی دی اتانول آمین:

1- در صنعت مواد شیمیایی آزمایشگاهی می‌توان از این محصول بهره برد.

2- قابل‌استفاده در ساخت و تولید بازدارنده‌های خوردگی

3- از این ماده به‌عنوان سیال چندکاره یاد می‌شود.

4- این ماده به‌عنوان عامل جداسازی جامد نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

5- همچنین در ساخت وسایل مراقبت شخصی و لوازم‌آرایشی از این ماده بسیار فراوان به‌کاربرده می‌شود.

 

مصارف غیر صنعتی:

1- این ماده در جهت تولید محصولات مراقبتی اتومبیل، بهداشت شخصی و خشک‌شویی نیز به‌کاربرده می‌شود.

2- در تصفیه گاز طبیعی و منسوجات نیز مورداستفاده است.

3- در محصولات تصفیه آب نیز کاربرد دارد.

 

خطرات دی اتانول آمین

DEA می‌تواند برای چشم‌ها سوزش‌آور باشد که درجه سوزش 5 را به همراه خواهد داشت. (بازه درجه سوزش 1 تا 10). با توجه به ویژگی های خورندگی این ماده، توصیه می‌گردد که قبل از تماس، حتماً msds دی اتانول آمین را مطالعه نمایید.

 

اقدامات اولیه در صورت تماس DEA با بدن

در صورت تماس با چشم‌ها و وجود آثار DEA در چشم، باید ابتدا آن را ازمحل تماس جدا نمایید و چشم‌های مصدوم را با آب شستشو دهید. فوراً با مرکز خدمات درمانی تماس گرفته و به توصیه‌های پزشکی رجوع نمایید.

درصورتی‌که این ماده خورنده باپوست تماس پیدا کند، باید پوست را به‌دقت با آب و صابون شستشو دهید. اگر فرد مصدوم این ماده را بلعیده باشد او را وادار به استفراغ نکنید. مواد شیمیایی خورنده می‌توانند بافت‌های دهان و گلو را تخریب کنند. اگر مصدوم هشیار است به او یک یا دو لیوان آب بدهید که ماده شیمیایی رقیق گردد و سریعاً با مرکز خدمات درمانی تماس بگیرید.

جهت تهیه دی اتانول آمین شازند , دی اتانول آمین پتروشیمی و هم چنین دی اتانول آمین مرک با ما در ارتباط باشید. 

 

قیمت دی اتانول آمین:

شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم‌چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه‌ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید دی اتانول آمین:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور، طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش دی اتانول آمین:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

شماره تماس:

تلفن: 02177659247 

 

منابع:

 

Diethanolamine. (2018, September 12). Retrieved December 6, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Diethanolamine

Diethanolamine. (n.d.). Retrieved December 6, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/diethanolamine#section=Top