جستجو:

پروپیلن گلایکول که اغلب با نام مخفف PG شناخته می شود، حلالی شفاف، بی رنگ، و مایعی جاذب رطوبت است. در فرآیند تولید پلاستیک های پلی اتان، پروپان به پروپلین اکساید که ماده ای فرار و احتمالا سرطان زاست تبدیل می گردد. سپس از هیدرولیز پروپلین اکساید ( جدا شدن مولکول ها توسط اضافه کردن آب) پروپیلن گلیکول حاصل می شود. PG مایعی سنتزی که آب را جذب می کند و با فرمول شیمیایی C3H8O2 شناخته می شود. نام دیگر آن 1،2 پروپان دی ال است. از موارد استفاده آن نیز می توان به محصولات غذایی (پروپیلن گلیکول خوراکی) و سیگار های الکترونیکی اشاره کرد. در ادامه به بررسی خواص و کاربرد های این ماده می پردازیم.

پروپیلن گلایکول

 

خواص پروپیلن گلیکول

1- این ترکیب دارای وزن مولکولی 76.095 گرم بر مول است.

2- مایعی ویسکوز بی رنگ و معمولا بی بو و بی مزه است.

3- دارای نقطه جوش 370.8 درجه فارنهایت در فشار 760 میلی متر جیوه و نقطه ذوب 76- درجه فارنهایت است.

4- نقطه فلش آن 210 و دمای خود سوزی آن 700 درجه فارنهایت است.

5- فشار بخار این ماده در دمای 20 درجه سانتی گراد، حدودا 10.6 پاسکال اندازه گیری شده است.

6- چگالی آن 1.04 در دمای 68 درجه فارنهایت و مقدار حلالیت آن در آب 100 میلی گرم بر میلی لیتر در دمای 70 درجه فارنهایت تعین شده است.

7- دارای ویسکوزیته 0.581 سانتی پویز در 20 درجه سانتی گراد است. همچنین دارای گرمای احتراق 431 کیلو گرم کالری بر مول نیز می باشد.

8- همچنین در اتانول و استون نیز انحلال پذیر است.

9- در دماهای پایین پایدار است اما در دماهای بالا، تمایل به اکسید شدن دارد.

روش تولید پروپیلن گلیکول

تنها فرایند صنعتی جهت تولید پروپیلن گلایکول، هیدرولیز پروپیلن اکساید با آب است. دی پروپیلن گلایکل و تری پروپیلن گلایکول توسط اضافه کردن پروپیلن اکساید به پروپیلن گلایکول به وجود می آیند. متعاقبا سه محصول به صورت همزمان تولید و توسط تقطیر از هم جدا می شوند. این محصول به عنوان حلال آلی و رقیق کننده در صنعت دارویی و سایر کاربرد های دارویی کاربردی وسیع دارد.

ساختار شیمیایی پروپیلن گلیکول

ساختار شیمیایی آن ماده به صورت زیر نمایش داده می شود:

 

پروپیلن گلایکول

 

خطرات و عوارض پروپیلن گلیکول

همانگونه در پیش از این گفته شد، این ماده مایعی سنتزی و جاذب آب می باشد. از حیث کاربرد پروپیلن گلیکول می توان گفت که این ماده در ساخت مواد پلی استر مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب شیمیایی در صنایع شیمیایی، غذا و صنعت دارو به عنوان ضد یخ، هنگامی که نشت آن منجر به تماس با غذا پیدا شود. اداره غذا و دارو آمریکا به طور کلی این ماده را به عنوان افزودنی غذای بی خطر تشخیص داده است.

اقدامات اولیه در صورت بروز تماس با پروپیلن گلیکول

1- چشم ها: ابتدا به دقت چشم مصدوم به دقت بررسی شود تا آثاری از ماده آلوده در آن نباشد. سپس با مقدار زیادی آب یا محلول سالین به مدت 20 الی 30 دقیقه شستشو داده شود.

2- پوست: کل ناحیه آلوده پوست فرد مصدوم با آب و صابون شستشو داده شود.اگر علائمی نظیر قرمزی یا سوزش در پوست احساس شد حتما با مرکز فوریت های پزشکی جهت انتقال مصدوم به بیمارستان تماس گرفته شود.

3- استنشاق: ابتدا فرد مصدوم را از ناحیه آلوده دور کرده و او را وادار به کشیدن نفس های عمیق در هوای تازه کنید. اگر علائمی نظیر سرفه، تنگی نفس و سوزش دهان را در او مشاهده کردید حتما با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

4- بلعیدن: در صورت بلعیدن این ماده، فرد مورد نظر را وادار به استفراغ نکنید. اگر او هنوز هوشیار است به او یک یا دو لیوان آب دهید و سریعا با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

شرایط نگه داری:

پروپیلن گلایکول، دی پروپیلن گلایکول و تری پروپیلن گلایکول موادی پایدار هستند که به روند کنترل خاصی نیاز ندارند. آن ها خورنده نیستند و می توان آن ها را منتقل یا ذخیره کرد.

 پروپیلن گلیکول

 

 

قیمت پروپیلن گلیکول:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

خرید پروپیلن گلیکول :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

فروش پروپیلن گلیکول:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

شماره تماس: 02177657131

 

منابع:

Propylene glycol. (n.d.). Retrieved November 10, 2018, from https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/1_2-propanediol#section=Top

Edwards, R. (2018, September 23). Surprise! You're Eating a Component of Antifreeze! (And Here's What it Does to Your Body). Retrieved November 10, 2018, from https://draxe.com/propylene-glycol/