جستجو:

اتیلن وینیل استات[1]:

 

اتیلن وینیل استات نوعی کوپلیمر است که در پوشش های صنعتی و لمینیتها و در صنعت فیلم کاربرد دارد. کوپلیمر EVA بین ۱۰ تا ۱۵ درصد مولی وینیل استات دارد که به صورت یک استخلاف قطبی به اتیلن متصل می شود. کوپلیمر حاصل به دلیل انعطاف پذیری و شفافیت در صنعت فیلم کاربرد گسترده ای پیدا کرده است. اگر از درصد کمی وینیل استات استفاده بشود به دلیل غیر سمی بودن, می شود آن را در بسته بندی مواد غذایی هم استفاده کرد.

کوپلیمر EVA با بیش از ۱۱ درصد مولی وینیل استات به طور گسترده در پوشش های مذاب داغ و همچنین چسب هایی که در داخل مذاب استفاده می شوند به دلیل داشتن گروه قطبی وینیل استات مورد استفاده قرار می گیرند. در ۱۵ درصد مولی از وینیل استات, کوپلیمری با خواص مکانیکی شبیه به پی وی سی نرم شده(plasticized PVC)   به دست می آید. به دلیل انعطاف پذیری بالا و همچنین عدم وجود خطر مهاجرت پلاستیسایزر به سطح, جایگزین خوبی برای PVC می تواند باشد. این کوپلیمر مدول بالاتری نسبت به الاستومرهای استاندارد دارد و بدون نگرانی از بابت ولکانیزاسیون می شود آنها را پخت کرد.

اتیلن وینیل استات (EVA) کوپلیمر اتیلن و وینیل استات است. این ماده پلیمری است که از نظر نرمی و انعطاف پذیری همانند مواد الاستومر بوده ولی از نظر قابلیت فرآوری مشابه با مواد ترموپلاستیک است. افزایش طول آن در حداکثر تنش ۷۵۰% و نقطه ذوب آن ºC۹۶ می باشد و سه برابر منعطف تر از پلی اتیلن با دانسیته پایین  (LDPE) است. EVA در بسیاری از کاربردهای الکتریکی قابل رقابت با مواد لاستیکی و وینیلی می باشد. علاوه بر این به دلیل ویژگی های خود همچون وزن کم، نداشتن بوی زیاد، شکل پذیری در قالب، شفافیت و قیمت پایین تر در مقایسه با لاستیک طبیعی کاربردهای گسترده ای پیدا کرده است.

 

 

همان طور که در شکل زیر مشاهده می کنید, ترکیب درصدهای متفاوت وینیل استات می تواند به اتیلن وینیل استات خواص فیزیکی متفاوتی ببخشد و در حوزه های مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

ویژگی ها:

 • ممانعت عالی در برابر نفوذ گازها
 • چقرمگی در دمای پایین
 • مقاومت در برابر شکنندگی
 • مقاومت در برابر اشعه فرابنفش
 • خواص چسبندگی مذاب بسیار خوب
 • شفافیت زیاد
 • بدون بو یا دارای بوی کم

 

کاربردها:

 • چسب
 • انواع کفش خصوصا کفش های فوتبال
 • کلاه ایمنی
 • وسایل ورزشی
 • تجهیزات ماهیگیری
 • کاربردهای پزشکی

 

در حال حاضر کشورهای آسیایی با مصرف 1.7 میلیون تن EVA در سال 2016, بزرگ ترین مصرف کنندگان اتیلن وینیل استات (EVA) به شمار می آید (دو سوم کل تقاضای جهانی), دلیل این امر را می توان به توسعه ی صنایع صادراتی (به خصوص کارخانه های تولید کفش) و هم چنین افزایش تقاضا داخلی در پی افزایش سطح استاندارهای زندگی در این کشورها دانست. این عوامل باعث شده است تا در حال حاضر منطقه ی آسیا نقشی کلیدی در بازار EVA ایفا کند. 

در سال 2016 کشور چین به تنهایی متقاضی حدود %37 از کل تقاضای جهانی بوده است. پیش بینی می شود در سال های آتی بازار منطقه ی آسیا ,به خصوص چین و هند, به دلیل افزایش کارخانه های تولید کفش با سرعت بیشتری نسبت به سایر مناطق رشد کند و سهم بیشتری را در اختیار بگیرد. در این رده بندی آمریکای شمالی در جایگاه دوم قرار دارد. پیش بینی می شود نرخ رشد تقاضا در این منطقه به دلیل دسترسی ارزان تر به گاز شِیل, در آینده افزایش یابد.  این نرخ رشد برای اروپای غربی نسبتا کم خواهد بود. در میان کشورهای آسیایی, کشورهای هند, اندونزی و ویتنام درحال حاضر پتانسیل قابل توجهی جهت رشد تقاضا در بلند مدت خواهند داشت. سرانه ی مصرف EVA, در آسیا به ازای هر نفر حدود kg0.5 است.

 

 

قیمت اتیلن وینیل استات :

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید اتیلن وینیل استات :

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش اتیلن وینیل استات :

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 

تلفن: 02177657131

 

 

 

 

[1] Ethylene Vinyl Acetate