جستجو:

زنگ زدن و یا خوردگی هنگامی اتفاق می افتد که جسم مورد نظر با محیطی که در آن قرار دارد وارد واکنش می شود. بعضی ها بر این باورند که این تعریف بایستی محدود به فلزات باشد، ولی غالبا باید برای مقابله با خوردگی غیر فلزات و همچنین فلزات را نیز مد نظر قرار دداد. به عنوان مثال در طول سال ها می توان شاهد از بین رفتن رنگ ها و لاستیک ها در اثر تابش خورشید ،اکسیژن هوا، گرد و خاک، و دیگر عوامل بودو نمی توان از این خوردگی چشم پوشی نمود. این در حالی است که زنگ زدن و خوردگی فلزات و یا فولاد نیز جزی از خوردگی به حساب می آید.

ادامه مطلب...

تجزیه ی شیمیایی پلاستیک ها

در سال های اخیر میزان تولید و مصرف مواد پلاستیکی رو به افزایش بوده و ما همواره با محصولات و ترکیبات جدیدی از پلاستیک ها در خانه، تجهیزات فنی و در کار مواجه می شویم. پلاستیک ها از موادی به حساب می آیند که ورود آن ها به محیط زیست می تواند خسارات فراوانی را به دنبال داشته باشد. در این مقاله سعی شده است تا به تفسیر راجع به تجزیه ی شیمیایی انواع پلاستیک ها و خواص آن ها بحث شود.

ادامه مطلب...

حفاظت کاتدی:

حفاظت کاتدی علمی است که قبل از به وجود آمدن علم الکتروشیمی مورداستفاده قرارگرفته است. در سال 1824 دیوی این روش را برای حفاظت کشتی‌های انگلیسی بکار گرفت.

ادامه مطلب...

دی اتانول آمین چیست ؟ و یا DEA چیست ؟ این ماده ک اغلب با نام‌های DEA یا DEOA شناخته می‌شود یک ماده آلی است که فرمول شیمیایی آن (فرمول دی اتانول آمین) به‌صورت C4H11NO2 است. این ماده به دو صورت جامد کریستالی سفیدرنگ و مایعی چسبناک و ویسکوز بی‌رنگ در دسترس قرار دارد. DEA الکل نوع دوم (دی ال) و به‌عنوان یک ماده پرکاربرد شناخته می‌شود؛ مانند سایر آمین‌های آلی، این ترکیب شیمیایی هم مانند یک باز ضعیف عمل می‌کند. این محصول در آب انحلال‌پذیر است و بر اساس آخرین گزارش آژانس تحقیق بین‌المللی سرطان، به‌عنوان ماده‌ای با احتمال سرطان‌زایی برای انسان طبقه‌بندی‌شده است.

ادامه مطلب...