جستجو:

 بوتیل گلایکول:

 

بوتیل گلایکول چیست ؟ بوتیل گلایکول یا دو بوتوکسی اتانول, یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی BuOC2H4OH (فرمول بوتیل گلایکول), جرم مولکولی 118.18 گرم بر مول و دانسیته ی نسبی 0.9 است. این ترکیب در دمای اتاق به صورت مایع بی رنگ و دارای بویی شیرین مانند اتر است, این ترکیب از خانواده گلایکول اترها مشتق شده و در واقع یک بوتیل اترِ اتیلن گلایکول است. به دلیل آن که بوتیل گلیکول دارای میزان فراریت کمی است, از این ترکیب می توان به عنوان یک حلال با میزان سمیت اندک استفاده کرد. هم چنین از آن در بسیاری از کاربری های خانگی و صنعتی به عنوان سورفکتنت استفاده می کنند.

 

روش تولید:

حلال بوتیل گلیکول را معمولا می توان از دو طریق تولید کرد. 1- واکنش اتوسیلِیشِن بوتانول و اتیلن اکسید در حضور کاتالیست که طبق واکنش زیر پیش می رود.

یا 2- بااستفاده از واکنش اتری کردن بوتانول همراه با دو کلرواتانول. در مقیاس آزمایشگاهی نیز می توان با استفاده از یک حلقه باز 2-propyl-1,3-dioxolane همراه با boron trichloride آن را تولید کرد.

 

بوتیل گلایکول

 

کاربرد بوتیل گلایکول:

بوتیل گلایکول در واقع یک گلایکول اتر است که دارای خاصیت سورفکتنتی نسبتا کمی است. (این ویژگی باعث می شود تا بتوان از آن به عنوان یک حلال دوجانبه استفاده کرد.) از دو بوتوکسی اتانول از سال 1930 تا کنون به دلیل داشتن یک چنین خاصیتی استفاده می شود. خانواده گلیکول استرها حلال هایی هستند که هم آب و هم مواد آب گریز را در خود حل می کنند. گلایکول استرها دارای دو بخش اصلی الکل و اتر هستند.

دو بوتوکسی اتانول یک حلال رنگ و پوشش های سطحی است که به طور گسترده برای تمیز کردن پوشش یک چنین سطوحی مورد استفاده قرار می گیرد. محصولاتی که در ساخت آنها از بوتیل گلایکول استفاده می شود, عبارتند از رزین های اکریلیک, دیسپرس کننده های آلودگی های لکه های نفتی (نشت نفت) , انواع رقیق کننده ها , محلول های نوارهای عکاسی , پاک کننده های وایت بردها , صابون های مایع (استفاده از خاصیت سورفکتنتی آن), مواد آرایشی بهداشتی, محلول های پاک کننده های خشک, انواع لاک , آفت کش , رنگ های لاتکس, لعاب و پاک کننده های لاک.

به طور کلی محصولاتی که دارای یک چنین ترکیبی هستند را عموما می توان در سایت های ساخت و ساز, تعمیرگاه های خودرو, فروشگاه های مواد چاپ و واحدهای تولیدکننده مواد شیمیایی یافت.

هم چنین این ترکیب کاربرد بسیار گسترده ای در صنایع نفت و گاز دارد. عموما هم به دلیل نوع خواص آن در صنایع نفت و گاز از آن به عنوان سورفکتنت استفاده می کنند. در صنعت نفت بوتیل گلایکول به عنوان یک جزء سیال fracturing , سیال پایدار کننده حفاری و هم چنین یک دیسپرس کننده ی نفت استفاده می شود. زمانی که نفت به داخل چاه با فشار بالا پمپ می شود, از بوتیل گلیکول استفاده می شود تا با کاهش کشش سطحی, به پایداری آن کمک کند. به عنوان یک سورفکتنت نیز بوتیل گلایکول به سطوح سنگی جذب می شود و نفت را از سطح سنگ و حفرات آن خارج می کند و به عملیات بهتر استخراج کمک می کند. از کاربری های دیگر آن در این حوزه می توان به استفاده از آن به منظور تسهیل انتشار گاز با جلوگیری از انجماد آن اشاره کرد.

 

ایمنی:

دو بوتوکسی اتانول دارای میزان سطح سمیت کمی است, و در صورت قرار گرفتن در معرض آن در غلظت های بالا (100 تا ppm500)  می تواند باعث ایجاد تومور در بدن حیوانات شود. در بسیاری از منابع بر سرطان زا بودن این ترکیب برای جوندگان تاکید شده است. لازم به توضیح است پیش از شروع به کار حتما msds بوتیل گلایکول را مطالعه کنید.

 

بازار:

طیق بررسی های موسسه تحقیقاتی IHS, پیش بینی می شود که طی سال های آینده بازار جهانی بوتیل گلیکول شاهد رشد چشم گیری باشد. (در طی سال های 2019 تا 2025). هم چنین بیشترین میزان رشد مصرف در طی سال های گفته شده در منطقه اروپا اتفاق خواهد افتاد. از دیگر بازارهای بزرگ آن می توان به کشور چین اشاره کرد. در کشور چین با توجه به روند رو به رشد میزان مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی, رشد این بازار در این کشور قابل ملاحظه خواهد بود.

از بزرگترین شرکت های تولید کننده ی بوتیلن گلیکول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

Kyowa Hakko Europe GmbH, Xinjiang Blue Ridge Tunhe Energy Co., Ltd., Oxea, Daicel Corporation.

 

منابع:

 

Home. (n.d.). Retrieved October 21, 2018, from https://www.persistencemarketresearch.com/market-research/butylene-glycol-market.asp

Sodium cyanide. (2018, September 22). Retrieved October 21, 2018, from https://en.wikipedia.org/wiki/Sodium_cyanide

 

 

قیمت بوتیل گلایکول:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید بوتیل گلایکول:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش بوتیل گلایکول:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 

 

تلفن:021-77657131