جستجو:

کلرید روی:

کلرید روی چیست ؟ کلریدروی با نام آیوپاک dichlorozinc یک ترکیب شیمیایی با فرمول ZnCl2  با شناسه پاب‌کم ۳۰۰۷۸۵۵ است که عموماً مورد استفاده صنایع پایین دست شیمیایی قرار می گیرد. این ترکیب در دمای اتاق در فاز جامد و دارای ساختاری کریستالی است. تا کنون 9 ساختار کریستالی از آن شناسایی شده است که تمامی آنها بی رنگ و یا سفید رنگ هستند. کلرید روی جامد معمولاً به صورت پودرهایی گرانول شکل سنتز می شوند. هر چند این ترکیب به شکل محلول با غلظت های 50 یا 70% نیز در دسترس است. رنگ کلرید روی مایع کاهی کم رنگ است. این ترکیب را می توان در بسیاری از حلال ها مانند متانول، اتانول، گلیسرول، استن ویا اتر حل کرد.

 

هم چنین دارای وزن مخصوص 2.75  جرم مولی g/mol 136.3 , 4PH= با طعمی نسبتاً تند می باشد. به دلیل نوع خواص شیمی فیزیکی این ماده به افرادی که به صورت روزانه از آن استفاده می کنند توصیه می شود که نکات ایمنی مربوطه را رعایت (از عینک و دست کش مخصوص استفاده کنند) و MSDS آن را حتما قبلا مطالعه کرده باشند. در ادامه به موارد کلرید روی کاربرد آن خواهیم پرداخت:

مهم ترین کاربردهای کلرید روی صنعتی عبارتند از:

Zinc Chloride

 • سنتز محصولات ارگانیک:

این ماده به طور گسترده در سنتز محصولات ارگانیک در آزمایشگاه به خصوص به عنوان یک اسید از نوع لوییس با قدرت متوسط مورد استفاده قرار می گیرد. هم چنین از آن برای تولید محلول فلاکس استفاده می کنند. اصولاً کلرید روی فلاکس تشکیل شده است از کلریدروی ، آب و نشادر می باشد و نسبت وزنی نشادر به کلروروی به ترتیب معمولاً از 1 به 10 و یا 3 به 5 متغیر است .کلرید روی مرک از پرطرفدارترین برندهای این حوزه است. 

 

 

 • صنایع نساجی:Zinc Chloride

64% از کلریدروی محلول در آب در بازارهای جهانی در این حوزه به منظور حل کردن الیاف ها سلولوزی یا ابریشمی به مصرف می رسد. این ماده در صنعت نساجی کاربرد وسیعی دارد.

 • صنایع شیمیایی:

از این محصول هم چنین در صنایع شیمیایی در برخی از واحدها به منظور تولید اتیل استات و انواع رنگ ها و... استفاده می شود.

 • ساخت باتری های سلولی خشک:

به منظور ساخت باتری های سلولی خشک از آن به عنوان الکترولیت استفاده می شود.

 • استفاده در صنایع بالادستی نفت و گاز:

از آن در صنعت نفت به دلیل خاصیت شکست امولسیونی قوی آن, به منظور جداسازی نفت از آب مورد استفاده قرار می گیرد.

از دیگر کاربردهای کلریدروی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • به عنوان عامل ضد خوردگی و پوسیدگی
 • ساخت انواع حلال (مخصوصاً پاک کننده ها)
 • تولید انواع رزین
 • تصویه آب
 • صنایع متالوژی
 • و...

 

این ماده عموما در مقیاس تجاری از واکش هیدروکلریدریک اسید (HCl) و اکسیدهای فلز روی و یا مواد معدنی حاوی روی که به آنها اصطلاحا Roasted ore  می گویند و دارای ترکیبات سولفیدی هستند, طبق واکنش زیر سنتز می شود:

                                                                                                                                                                                                                                                                          Zinc Chloride 

هم چنین کلریدروی می تواند در واکنش با روی جامد به صورت خالص واکنش داده و تولید شود که در آن صورت هیدروژن نیز به عنوان یک محصول جانبی ارزشمند تولید می شود.

                                                                                                                                                               Zinc Chloride

 

در انتها نیز به منظور خالص سازی محلول تولیدی, بسته به نوع و درصد ناخالصی های همراه آن, فرایند خالص سازی مناسب را انتخاب می کنند. بر خلاف سایر بسیاری از عناصر, روی منحصراً فقط یک حالت اکسید دارد, 2+, این امر فرایند خالص سازی را بسیار ساده می کند.

کلریدروی اگر در حالت گرانول باشد باید در بشکه های فلزی که در آن محکم بسته شده است در محدوده دمایی 10 تا 24 درجه ی سانتی گراد, در محیطی خشک و دور از نور آفتاب نگه داری شود. چراکه این ترکیب به راحتی رطوبت را جذب می کند. به منظور به حداقل رساندن تاثیرات محیطی بر کلریدروی پیشنهاد می شود حداکثر فاصله ی زمانی بین بسته بندی محصول و مصرف آن 2 تا 3 ماه باشد. لازم به ذکر است که روی, ماهیتاً یک اسید لوییس است.

در حال حاضر پیش بینی می شود که رشد تقاضای زیادی برای این ماده از جانب صنایع شیمیایی در سال های آینده ایجاد خواهد شد که این امر خود رشد بازار این محصول را در پی خواهد داشت. هم چنین رشد و گسترش روز افزون صنعت نساجی از دیگر عواملی است که باعث گسترش حجم بازار این محصول در آینده خواهد شد.

جدول1. خواص شیمی فیزیکی کلریدروی در حالت گرانول جامد

 

 

جدول2. خواص شیمی فیزیکی کلریدروی در حالت محلول  


قیمت کلرید روی:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید کلرید روی:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش کلرید روی:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 

02177641136

02177649244                           

02177641217