جستجو:

پتاسیم سولفات ماده ای شیمیایی با فرمول K2SO4  می باشد این ماده با جرم مولکولی 174.36 g/mol کاربرد های فراوانی در صنایع گوناگون از جمله صنایع غذایی و دارویی دارد. همچنین این ماده به دلیل داشتن  همزمان دو عنصر مهم گوگرد (S) و پتاسیم (K) از جایگاه ویژه ای در صنایع کشاورزی به عنوان کود شیمیایی برخوردار است.

در جدول زیر می توانید سایر خصوصیات این محصول را مشاهده نمایید.

فرمول شیمیایی

K2SO4

نقطه ی جوش

1689 درجه ی سانتی گراد

دانسیته

2.66 g/cm3

 

انحلال پذیری: کریستال های سفید و سخت این ماده در 10 پارت از آب سرد و 4 پارت از آب جوش به راحتی حل می گردد اما در الکل نامحلول می باشد.

خاصیت اسیدی و بازی: این ماده با داشتن pH تقریبا برابر 7 جز مواد شیمیایی خنثی طبقه بندی می گردد.

سولفات پتاسیم به صورت گرانوله، پودری و یا کریستالی موجود می باشد

سنجش خلوص

جنس و کیفیت مواد شیمیایی خریداری شده یکی از مواردی است که بر روی نتایج به دست آمده نقش به سزایی دارد. بنابراین در ادامه به ناخالصی های موجود در این محصول و راه های تشخیص آن بیشتر می پردازیم.

تست شناسایی ناخالصی

سولفات پتاسیم ممکن است دارای ناخالصی هایی از قبیل فلزات سنگین و آهن باشد. برای شناسایی این ناخالصی ها و سنجش خلوص این محصول تست های شناسایی زیر را انجام می دهند.

فلزات سنگین (آهن و مس) ، کلرید ها، کلسیم و منیزیم:

20 میلی لیتر از محلول حاوی سولفات پتاسیم و آب را که با نسبت 1 به 20 ساخته شده است جدا میکنیم و با هر کدام از محلول هایی از قبیل: هیدروژن سولفید، آمونیوم اگزالات، نقره نیترات، سدیم فسفات به طور جداگانه وارد واکنش میکنیم. محلول ذکر شده نباید با هیچکدام از محلول های افزوده شده وارد واکنش شود و تغییری در محلول دیده شود. در صورتی که تغییری در محلول سولفات پتاسیم دیده شود می توان به وجود ناخالصی  های ذکر شده در این ماده پی برد.

آهن:

برای شناسایی ناخالصی آهن در این محصول 1 گرم از پتاسیم سولفات را در 20 میلی لیتر آب  جوش حل می نماییم. به محلول ساخته شده نیتریک اسید می افزاییم و در نهایت محلول سولفوسیانات را به آن اضافه می کنیم. با افزودن سولفوسیانات انتظار داریم اگر ناحالصی آهن در محصول وجود نداشته باشد، محلول همچنان بی رنگ باقی بماند و تغییر رنگی در آن مشاهده نگردد.

منبع:

Merck, Emanuel. Chemical reagents, their purity and tests. Van Nostrand, 1914