جستجو:

«متیلن کلراید (دی کلرومتان)»

فروش متیلن کلراید

شرکت مبتکران شیمی از جمله واردکنندگان متیلن کلراید بوده و فروش متیلن کلراید را با قیمت و کیفیت مناسب به انجام می رساند. برای اگاهی از قیمت متیلن کلراید با شماره 021-77641217 تماس بگیرید یا با شماره تلگرام 09198991006 در ارتباط باشید.

خواص متیلن کلراید

نام های دیگر متیلن کلراید: دی کلرومتان (Dichloromethane)، متیلن دی کلراید، متیلن بی کلراید، حلال متیلن، گاز متیلن
فرمول شیمیایی متیلن کلراید CH2Cl2 و جرم مولکولی آن 84.927 g/mol می باشد. حلال متیلن کلراید از جمله حلال های پایه کلریدی بوده و این ویژگی باعث حل شدن متیلن کلراید در گستره وسیعی از ترکیبات آلی میشود. متیلن کلراید مایعی بی رنگ، فرار، غیرقابل اشتعال و با عطر نسبتا شیرین می باشد. قابل اختلاط با آب نیست اما در بسیاری از حلال های آلی قابل حل است.

تولید متیلن کلراید

این ماده به طور طبیعی درمنابع اقیانوسی، جلبکی، تالابی و آتشفشانها وجود دارد؛ اگرچه بیشترین میزان این ماده در نتیجه تولید گازهای صنعتی ایجاد می شود.
متیلن کلراید در اثر واکنش کلرومتان یا متان با گاز کلر در دمای ۵۰۰-۴۰۰ درجه سلسیوس طی واکنش های زیر حاصل می شود:
CH4 + Cl2 → CH3Cl + HCl
CH3Cl + Cl2 → CH2Cl2 + HCl
CH2Cl2 + Cl2 → CHCl3 + HCl
CHCl3 + Cl2 → CCl4 + HCl
در اثر واکنش های فوق همزمان مخلوطی از کلرومتان، دی کلرومتان، کلروفرم و کربن تتراکلراید ایجاد می شود؛ که با تقطیر جداسازی می شوند.

کاربرد متیلن کلراید

  1. فراریت متیلن کلراید به همراه قابلیت انحلالش در بسیاری از حلال های شیمیایی موجب شده تا در بسیاری از فرآیندهای شیمیایی حضور موثر داشته باشد. این ماده به عنوان حلال در پاک کننده های رنگ وجود دارد.
  2. در صنایع غذایی متیلن کلراید به قهوه و چای های بدون کافئین به عنوان طعم دهنده افزوده می شود. برای جداسازی روغن از دانه های روغنی به کار می رود. همچنین به عنوان ماده فرار برای ضدعفونی کردن محصولاتی مانند غلات و توت فرنگی پس از برداشت مورد استفاده قرار میگیرد.
  3. در کارخانجات تولید کفش و زیره کفش از متیلن کلراید به عنوان شستشو دهنده استفاده میشود. همچنین برای شستشو دادن قطعه سلزی و فیلتر سازی نیز کاربرد دارد.
  4. به دلیل فراریت بالا از متیلن کلراید به عنوان سوخت اسپری ها (اسپری رنگ یا اسپری حشره کش) استفاده میشود.
  5. در صنایع دارویی برای ساخت متیلال مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض متیلن کلراید:
متیلن کلراید با حرارت دادن و تجزیه شدن، گاز بسیار سمی به نام فسژن از خود ساطع می کند. استنشاق این ماده موجب تحریک بینی، گلو شده و بر روی سیستم عصبی تاثیر می گذارد. متیلن کلراید دارای اثر بیهوش کنندگی می باشد، بنابراین بهتر است تا در یک دستگاه کاملا بسته بکار برود یا تهویه کافی در کارگاه وجود داشته باشد. ظروف پلاستیکی برای حمل و نقل یا انبارداری متیلن کلراید مناسب نیستند، چرا که متیلن کلراید دارای ویژگی نفوذکنندگی می باشد.

متیلن کلراید