جستجو:

 

متابی سولفیت سدیم

 

فروش متابی سولفیت سدیم

شرکت مبتکران شیمی متابی سولفیت سدیم را با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت به مشتریان ارائه می کند. جهت آگهی از قیمت متابی سولفیت سدیم و سفارش محصول با شماره 02177657131 تماس بگیرید و یا به 09198991006 تلگرام بزنید. 

 

خواص متابی سولفیت سدیم

نام ماده: متابی سولفیت سدیم ، Sodium metabisulfite 

فرمول شیمیایی:  Na2S2O5

چگالی: 1/48 گرم بر سانتی متر مکعب

جرم مولکولی: 190/095 گرم بر مول

نقطه ذوب: 170 درجه سانتی گراد که در دمای 150 درجه شروع به تجزیه می کند. 

اسامی دیگر: سدیم پیروسولفیت، دی سدیم پیروسولفیت، سدیم بی سولفیت

متابی سولفیت سدیم یک جامد پودری یا کریستالی سفید با بوی گوگرد است که در صنایع کاغذ استفاده می شود. متابی سولفیت سدیم در آب و گلیسرول کاملا محلول و در اتانول نسبتا محلول است. متابی سولفیت سدیم از واکنش گوگرد دی اکسید با سدیم کربنات، سپس خالص سازی و خشک شدن به شکل کریستال یا پودر تولید می شود.

 

کاربرد متابی سولفیت سدیم

متابی سولفیت سدیم یک ترکیب چندکاره سودمند در بسیاری از کاربردهاست. به عنوان ضدعفونی کننده، آنتی اکسیدان و نگهدارنده استفاده می شود. 

سدیم متابی سولفیت به عنوان نگهدارنده مواد غذایی کاربرد دارد و معمولا به عنوان نگهدارنده در غذاهای خشک مانند چیپس سیب زمینی، بیسکوییت، کشمش و سیب و آب میوه استفاده می شود و به عنوان  ضدمیکروب عمل می کند که از رشد قارچ و باکتری جلوگیری کرده و غذا را سالم و تازه نگه می دارد. کیفیت میوه ها و سبزیجات شامل رنگ، طعم و ارزش غذایی آن را حفظ می کند. در محصولات کنسروی از اکسید شدن و تغییر رنگ محصول جلوگیری می کند. 

همچنین به عنوان کلرزدا عمل می کند و در واحدهای تصفیه آب برای حذف کلر اضافی استفاده می شود و کلر اضافی را به دریا یا رودخانه برمی گرداند. همچنین به عنوان یک عامل احیا قوی به ویژه برای احیا کروم در تصفیه آب و پساب استفاده می شود. در صنایع تولید نوشیدنی، برای استریل کردن تجهیزات استفاده می شود. همچنین چون ضدمیکروب است، در فرایند تصفیه آب، پاک کردن لوله های آب و غشاهای اسمز معکوس در تجهیزات نمک زدا استفاده می شود. متابی سولفیت سدیم می تواند اکسیژن حل شده در پساب در لوله ها را حذف کند. به عنوان عامل بلیچینگ استفاده می شود که در صنایع کاغذ، کتان و پشم سودمند است.

متابی سولفیت سدیم در چرم سازی استفاده می شود و کاربرد آن موجب نرم شدن چرم، تقویت ضدآب بودن، ضد ترک و ... می شود. 

متابی سولفیت سدیم یک افزودنی آنتی اکسیدان در داروهای تزریقی و یک عامل احیا در مواد دارویی می باشد. همچنین در آزمایشگاه ها به عنوان معرف کاربرد دارد. در تولید مواد شیمیایی دیگر کاربرد دارد.

ویژگی های اسیدی و نگهدارنده بودن متابی سولفیت سدیم، آن را به جایگزین مناسبی برای بی سولفیت سدیم تبدیل کرده است که در عکاسی استفاده می شود. متابی سولفیت سدیم به عنوان نگهدارنده در مواد آرایشی و بهداشتی نیز کاربرد دارد. 

در صنایع لاستیک، به عنوان عامل کواگولانت استفاده می شود. در تولید ورق های اکریلیک مصرف می شود. 

متابی سولفیت سدیم، پوست و چشم را به شدت تحریک می کند و در صورت استنشاق سمی خواهد بود. ماده احتراقی نیست ولی در دماهای بالا ممکن است تجزیه شود. در صورت اختلاط با آب، خورنده خواهد بود. 

 

مراجع 

Smith, B.L., A Study of Iron Stain Removal using Two Selected Chelating Agents (EDTA and STPP) and Sodium Dithionite, Art Conservation Program, Queens University, Kingston, 1994

Prytulak, G., Optimum Conditions for the Removal of Iron Stains from Marble, Paper and Wool Using the Sodium Dithionite: Sodium Tripolyphosphate System, Art Conservation Program, Queens University, Kingston, 1985

MacKay, A., The Effectiveness of Selected Chelating Agents and Sodium Dithionite in the Removal of Rust Stains from Cotton, Art Conservation Program, Queens University, Kingston, 1992

Lockwood, K., ‘The effectiveness of selected chelate-reducing agent systems in the removal of iron stains from paper’, in Art Conservation Training Programs Conference, Harvard University Art Museums, Cambridge, 1984

 

 

 

 

 

سدیم متابس یولفیت

image