جستجو:

فنول (فنیل الکل)

 

 فروش فنول 

شرکت مبتکران شیمی از جمله واردکنندگان فنول بوده و فروش فنول را با قیمت و کیفیت مناسب به انجام می رساند. برای اگاهی از قیمت فنول با شماره 021-77641217 تماس بگیرید یا با شماره تلگرام 09198991006 در ارتباط باشید. 

 

خواص فیزیکی و شیمیایی فنول

فنول (C6H6O) ماده  ای  بی رنگ یا سفید است که از غلظت بیش از ppm 04/0 بوی آن احساس می شود، بوی فنول شیرین و مشابه بوی فضای بیمارستان است. وزن مولکولی فنول برابر با g/mol 1/94 ، نقطه جوش آن 182 درجه سانتی گراد و فشار بخار آن در دمای 25 درجه سانتی گراد برابر با mm Hg 3513/0 می باشد. برخی از اسامی دیگر آن عبارت است از: 

فنیل الکل (phenyl alcohol)، بنزنول (benzenol)، هیدروکسی بنزن (hydroxybenzene)، مونو هیدروکسی بنزن (monohydroxybenzen)، اسید فنیک (phenic acid)، فنیل هیدرات (phenyl hydrate)، فنیلیک الکل (phenylic acid).

فنول (Phenol) کاملا قابل اشتعال است و در آب محلول است و مقدار حلالیت آن 8 گرم در 100 گرم آب می باشد. فنول از گروه ترکیبات آلی با گروه شیمیایی هیدروکسیل (OH) می باشد. فنول مانند الکل ها گروه های هیدروکسیلی دارند ولی پیوندهای هیدروژنی آن قویتر از الکل است. بنابراین حلالیت آنها در آب بیشتر و نقطه ذوب و نقطه جوش بالاتری دارد. شیمی واکنشهای فنول نیز مانند الکل است. برای مثال، واکنش فنول با اسید تولید استر می کند. 

تاریخچه

فنول نخستین ماده ضدعفونی کننده به کار رفته در جراحی بوده است. در سال 1865، جراح بریتانیایی، جوزف لیستر (Joseph Lister) از فنول به عنوان ضدعفونی کننده برای استریل کردن جراحی استفاده کرد و با این روش نرخ مرگ و میر ناشی از جراحی از 45 به 15 % کاهش یافت. امروز بیشتر فنول از بنزن و از هیدرولیز کلروبنزن یا اکسیداسیون ایزوپروپیل بنزن تولید می شود.

فنول یک هیدروکسی بنزن است که در موارد تجاری معمولا به عنوان ضدعفونی کننده استفاده می شود. فنل و مشتقات آن مانند دی نیتروفنول و پنتاکلروفنول مواد بسیار سمی با درجه سمیت 4 هستند. 

کاربرد فنول 

فنول معمولا در طبیعت وجود دارد؛ برای مثال در تیروزین، یکی از آمینواسیدهای استاندارد که در اکثر پروتئین ها وجود دارد، در سراتونین، یک عامل انتقال دهنده عصبی در مغز و ... وجود دارد. 

یکی  از مصارف اصلی فنول، در تولید رزین های فنولیک می باشد که در تخته سه لا، ساخت و ساز، اتومبیل و صنایع کاربردی مصرف می شود. فنول همچنین در تولید کاپرولاکتام و بیفنول A استفاده می شود که واسطه به ترتیب در تولید نایلون و رزین اپوکسی می باشند. سایر کاربردهای فنول به عنوان ضدعفونی کننده، در محصولات طبی مانند قطره گوش و چشم، محلول گلو و دهان شویه می باشد. مشتقات فنول در تولید مواد آرایشی و بهداشتی، رنگ مو و روشن کننده های مو استفاده می شود. 

فنول در محصولات مصرف خانگی و به عنوان واسطه در سنتز صنعتی به طور گسترده استفاده می شود. فنول در غلظت های کم به عنوان ضدعفونی کننده در پاک کننده های خانگی استفاده می شود. در صنعت، فنول به عنوان ماده شروع کننده برای تولید پلاستیک، مواد منفجره مانند اسید پیکریک و داروهایی مانند آسپیرین استفاده می شود. 

ایمنی استفاده از فنول 

.فنول کاملا سمی است و محلول های غلیظ آن موجب سوختن شدید ولی بدون درد در پوست و غشای مخاطی می شود. 

 

 

مراجع 

 Monteiro-Riviere, N. A., A. O. Inman, H. Jackson, B. Dunn and S. Dimond. 2001. Efficacy of topical phenol decontamination strategies on severity of acute phenol chemical burns and dermal absorption: in vitro and in vivo studies in pig skin and Industrial Health. Toxicology and Industrial Health. 17:95-104.

 Agency for Toxic Substances and Disease Registry (ATSDR). Toxicological Profile for Phenol (Update). Public Health Service, U.S. Department of Health and Human Services, Atlanta, GA. 1998.

 U.S. Environmental Protection Agency. Health and Environmental Effects Profile for Phenol. EPA/600/x- 87/121. Environmental Criteria and Assessment Office, Office of Health and Environmental Assessment, Office of Research and Development, Cincinnati, OH. 1987.

 American Industrial Hygiene Association (AIHA).  The AIHA 1998 Emergency Response Planning Guidelines and Workplace Environmental Exposure Level Guides Handbook. 1998.

 

فنول

ساختار لوییس فنول