جستجو:

 سیترات سدیم

 

فروش سیترات سدیم

شرکت مبتکران شیمی از جمله واردکنندگان سیترات سدیم بوده و فروش سیترات سدیم را با قیمت و کیفیت مناسب به انجام می رساند. برای اگاهی از قیمت سیترات سدیم با شماره 021-77641217 تماس بگیرید یا با شماره تلگرام 09198991006 در ارتباط باشید.

 

خواص سیترات سدیم

نام ماده: سیترات سدیم ، Sodium citrate

فرمول شیمیایی: C6H5Na3O7

جرم مولکولی: 258/068 گرم بر مول

چگالی:1/7 گرم بر میلی لیتر

نقطه ذوب: بیش از 300 درجه سانتی گراد

اسامی دیگر: تری سدیم سیترات، نمک تری سدیم، 

سیترات سدیم، نمک سدیمِ اسید سیتریک است که به شکل کریستال های پودری یا گرانولی سفیدرنگ و بدون بو عرضه می شود. سیترات سدیم در آب کاملا محلول و در الکل نامحلول است و مانند اسید سیتریک، طعم ترش دارد. سیترات سدیم از واکنش اسید سیتریک و سدیم هیدروکسید تشکیل کی شود. سیترات سدیم یک افزودنی شناخته شده مواد غذایی است که مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) می باشد. 

 

کاربرد سیترات سدیم

سیترات سدیم یکی از پرکاربردترین مواد به عنوان امولسیفایر در محصولات پنیری است. سیترات سدیم به عنوان امولسیفایر برای روغن ها در فرایند تولید پنیر استفاده می شود. سیترات سدیم باعث می شود پنیر بدون روغنی شدن، ذوب شود و نرم باشد. 

سیترات سدیم همراه با اسید سیتریک در صنایع غذایی استفاده می شود. درواقع ترکیب سیترات سدیم و اسید سیتریک در مواد غذایی و نوشیدنی به عنوان طعم دهنده برای بهبود ببخشیدن به طعم محصول، به عنوان عامل کنترل کننده pH ، به عنوان عامل بافری و عامل نگهدارنده، به عنوان عامل کی لیت برای بهبود عملکرد آنتی اکسیدان ها و جلوگیری از فساد مواد غذایی به ویژه محصولات دریایی استفاده می شود. 

سیترات سدیم به عنوان افزودنی غذایی، معمولا به عنوان نگهدارنده یا طعم دهنده یا عامل بافری استفاده می شود. در گروهی از نوشیدنی های خاص مانند آب میوه، نوشابه، قهوه و نوشیدنی های انرژی زا نیز، سیترات سدیم به عنوان طعم دهنده استفاده می شود. همچنین در ترکیب ژلاتین، بستنی، مربا، شیرینی، پودر شیر، پنیرهای فراوری شده و نوشیدنی های گاز، سیترات سدیم وجود دارد. سیترات سدیم به مایعات بسیار اسیدی افزوده می شود تا آنها را خنثی کرده و ژل ایجاد کند. درواقع در اسیدهای با pH بالاتر از 5، ژل تشکیل نمی شود. کاهش اسیدیته با افزودن مستقیم سیترات سدیم با غلظت 2 – 5/0 گرم به ازای هر لیتر اسید پیش از افزودن عامل ایجاد ژل، امکان تشکیل ژل را فراهم می کند. 

سیترات سدیم در پاک کننده ها و شوینده ها نیز استفاده می شود و موجب کاهش سختی آب، بهبود عملکرد پاک کننده، پایداری پاک کننده و ... می شود. 

سیترات سدیم در کاربردهای پزشکی، به عنوان عامل بازی استفاده می شود و با خنثی کردن اسید اضافی در خون عمل می کند.

سیترات سدیم یک عامل موثر برای از بین بردن رسوب کربنات از بویلر در حال کار و همچنین پاک کردن رادیاتور خودروها می باشد.

 

مراجع 

ADM. Material Safety Data Sheet; Sodium Citrate

Colonial Chemical Solutions, Inc. Material Safety Data Sheet; Sodium Citrate

Pfister RR, Nicolaro ML, and Paterson CA: Sodium citrate reduces the incidence of corneal ulcerations and perforations in extreme alkali-burned eyes—acetyl cysteine and ascorbate have no favorable effect. Invest Ophthalmol Vis Sci 21:486, 1981

Pfister RR, Haddox JL, and Paterson CA: The efficacy of sodium citrate in the treatment of severe alkali burns of the eye is influenced by the route of administration. Cornea 1:205, 1982

 

 

سیترات سدیم

ساختار لوییس سیترات سدیم