جستجو:

سولفوکسیناتسورفکتانت های انیونی :
وقتی گروه قطبی از طریق پیوند کوالانسی به قسمت هیدروفوب سورفکتانت ها متصل شده باشد دارای بار منفی میباشد و این ترکیبات بدلیل قابلیت تمییز کنندگی زیاد ، تولید کف مناسب سورفکتانت اصلی محسوب میشود و به 5نوع تقسیم میشوند:
1- آسیل آمینو اسیدها و نمک های آن ها
2- اسیدهای کربوکسیلیک و نمک ها آن ها
3- استرهای اسید فسفریک
4- اسید های سولفونیک و نمک ها آن ها همانند سولفوسوکسینات
5- استرهای اسید سولفوریک همانند سدیم لوریل اتر سولفات
 سولفوکسینات ها گروهی از سورفکتانت ها آنیونی بر پایه مالئیک انیدرید میباشند این ترکیبات از فرایندهای پتروشیمی (شیمی نفت ) بدست می آیند.
این دسته از سورفکتانت های آنیونی نمک های فلزی فعال سطحی (بیشتر سدیم) مونواستر یا دی استر سولفوسوکسینیک اسید ها میباشند.

سولفوسوکسینات ها کاربرد های فراوانی در زمینه های مختلف کشاورزی، محصولات خانگی و محصولات بهداشت دارند.

سولفوسوکسینات چیست؟


دی سدیم لارت سولفوسوکسینات که به اختصار سولفوسوکسینات نامیده میشود دارای فرمول عمومی COOH-CH2_COOH_CHSO3H میباشد

همانطور که مشاهده میکنید این ترکیب تلفیقی از سولفونات ها ، اسیدهای کربوکسیلیک و استرها میباشند
این ترکیبات در دو دسته کلی مونواستر و دی استر موجود میباشند.
واکنش بین انیدرید مالئیک با یک ترکیب آب گریز مانند الکل ، مونواستر یا یک آمید را تشکیل میدهد اگر شرایط آزمایش مناسب باشد یک مشتق دو استخلافی مالئیک اسید تشکیل میشود که هر کدام از این استخلاف ها میتواند با سولفیت سدیم ترکیب و نمک اسید سولفوسوکسینیک را به وجود آورد.
سولفوسوکسینات ها ترکیباتی جامد (پودری یا خمیر) هستند ، اما بیشتر ان ها به صورت محلول های 30-40 % تولیدی میشوند.
سولفوسوکسینات ها بر پایه الکانول آمید سازگاری بیشتری با پوست و چشم دارند اما در مقایسه با سولفوسوکسینات ها بر پایه اسید های چرب  کف کنندگی کمتری دارند.

 
روش تهیه:
در مرحله اول ترکیب ماده ابگریز حاوی هیدروکسیل و مالئیک انیدرید و تشکیل یک استر:

در مرحله بعدی استر تولیدی را با سولفیت سدیم Na2SO3 یا بی سولفیت سدیم ترکیب کرده تا سولفوسوکسینات بدست آید.

هیچ یک از واکنش های فوق کامل صورت نمیگیرد و در پایان واکنش یون سولفیت در محصول باقی میماند، این یون سولفیت باقی مانده را میتوان بعنوان یک نگهدارنده در محصول باقی گذاشت و یا با هیدروژن پراکسید اکسید کرد

حضور هر کدام از یون های بی سولفیت پراکسید در محصول موجب ناپایداری ، تغییر شکل و تغییر pH و همچنین فعالیت های سطحی میشود.
دی استر های سولفوسوکسینات بعنوان تر کننده در صنایع نساجی کاربرد دارد و عموما این ترکیبات از الکل هایی با وزن مولکولی پایین تر مشتق شده و به ضورت نمک مونو اسید سولفونیک وجود دارد
 و مونو استرها بعنوان ترکیبات شوینده ملایم در فراورده های بهداشتی شخصی و فراورده های مخصوص کودکان مورد استفاده قرار میگیرد.از مونواسترهای رایج سولفوسوکسینات  منحصرا به صورت نمک های دی سدیم عرضه میشوند.
سولفوسوکسینات ها در واقع نمک های اسیدهای قوی هستند  و به دلیل وجود گروه های پلی اکسین اتیلن  باعث افزایش حلالیت آن ها در آب میشوند.

کاربردها:
سولفوکسینات ها بویژه مشتقات آلکانول آمیدشان بیشتر در فرمولاسیون شامپوها بکار گرفته میشود همچنین از این ترکیبات بعنوان امولسیون سازهای روغن در آب مورد استفاده قرار میگیرد

بعلت تاثیر چشمگیر این مواد در تولید فراورده های بهداشتی پوست مورد استفاده قرار میگیرد.
مونو استرهای میتوانند قابلیت تحریک دیگر مواد فعال سطحی آنیونی را کاهش دهد.

 

قیمت سولفوکسینات:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید سولفوکسینات:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش سولفوکسینات:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 

02177641136

02177649244                           

02177641217