جستجو:

سولفات منیزیم چیست؟ منیزیم سولفات یک نمک آلی با فرمول مولکولی MgSO4(H2O)x میباشد که مقادیر x بین 0تا 7 میتواند باشد 

این ماده از واکنش بین سدیم سولفات و نمک های محلول منیزیم طبق واکنش زیر به دست می آید

MgCl2 + N2SO4 ⇒ MgSO4 + 2NaCl

این نمک را در آزمایشگاه نیز می توان از واکنش MgO،Mg(OH)2 و یا MgCO3 با اسید سولفوریک تهیه نمود

MgO + H2SO4 ⇒ MgSO4 + H2O

Mg(OH)2 + H2SO4 ⇒ MgSO4 + 2H2O

MgCO3 + H2SO4 ⇒ MgSO4 + CO2 + H2O

ساختار مولکولی

اغلب به سولفات منیزیم 7 آبه را به نام سنگ معدن epsomite یا نمک epsom میشناسند.
منیزیم سولفات به طور کلی ترکیبی یونی است زیرا Mg خود یک فلز است و سولفات یک نافلز است و پیوند بین یک فلز و نافلز اغلب یونی میباشد.
در مولکول های سولفات بین اتم های سولفور و اکسیژن پیوند کوالانسی برقرار میباشد.

ساختار مولکول این ماده در شکل زیر اورده شده است:ویژگی ها
MgSO4 یک ترکیب جامد بی بو میباشد که به طور کلی به شکل کریستال های رنگی سوزنی شکل ویا کریستال های پودری  سفید دیده میشود. (Kawamura و Rao، 2007). این ماده در آب جوش بسیار محلول است.

اشکال مختلف Magnesium sulfate دارای وزن مولکولی متفاوت است و حلالیت آنها نیز با یکدیگر متفاوت است
مشخصات فیزیکی و شیمیایی در جدول زیر نشان داده شده اند:

انواع هیدراته و بدون آب

بلور سازی در دما های ما بین 1.8 و48 درجه ی سانتی گراد نوع 7 آبه ی این محصول  (هپتا هیدرات) MgSO4 · 7H2O را به وجود می آورد. پایین تر از دمای 1.8 درجه ی سانتی گراد نوع 12 آبه (دودکا هیدرات) با فرمول شیمیایی MgSO4·12H2O حاصل می شود. همچنین در دما های بالا تر از 48 درجه ی سانتی گراد هیدراته های پایین تر شکل می گیرند.

نوع بدون آب این محصول با حرارت دادن هپتا هیدرات در دمای 500 درجه ی سانتی گراد به دست می آید همچنین با دهیدراسیون هپتا هیدرات در دمای 150 درجه ی سانتی گراد و در حضور اسید سولفوریک نیز نوع بدون آب MgSO4 حاصل می گردد.

در جدول زیر می توانید چند نمونه از هیدراته های این ترکیب را مشاهده نمایید

نوع هیدرات

نام معدنی

فرمول شیمیایی

CAS.NO

مونو هیدرات

کیزریت

MgSO4·H2O

[14168-73-1]

تترا هیدرات

استارکیت Starkeyite

MgSO4·4H2O

[24378-31-2]

پنتا هیدرات

پنتا هیدرات

MgSO4·5H2O

[15553-21-6]

هگزا هیدرات

هگزا هیدرات

MgSO4·6H2O

[13778-97-7]

هپتا هیدرات

اپسوم

MgSO4·7H2O

[10034-99-8]

 

 فرم های هیدراته ی این ترکیب pH  ای ما بین 5.5-6.5 در محلول دارند و به صورت کریستال های سفید رنگ موجود می باشند. دانسیته ی بدون آب این ترکیب 2.66 g/cm3 ، مونو هیدرات  2.445 g/cm3و هپتا هیدرات 1.68 g/cm3 می باشد. انحلال پذیری این مواد در آب نیز به شرح زیر می باشد:

بدون آب  26.9 g/100 mlدر دمای 0 درجه ی سانتی گراد

مونو 25.5 g/100 ml  در دمای 20 درجه  ی سانتی گراد

هپتا  71 g/100 ml در دمای 20 درجه ی سانتی گراد

Magnesium sulfate در طبیعت در بسیاری از رسوب ها و آب های معدنی به صورت هیدراته و یا به صورت نمک یافت می گردد

نوع بدون آب این ماده در دما های بالا(900 درجه ی سانتی گراد ) شروع به تجزیه شدن می کند  و منیزیم اکسید، اکسیژن ، سولفور دی اکسید و سولفور تری اکسید از آن حاصل می شود. در دمای 1100 در جه ی سانتی گراد فرایند کامل می شود و محصول به طور کامل تجزیه می گردد.

می توانید این واکنش را در زیر مشاهده نمایید:

MgSO4 + heat ⇒ MgO + O2 + SO2 + SO3


کاربردها


مصرف جهانی سالانه MgSO4 مونو هیدرات در اواسط دهه 1970 ، 2.3 میلیون تن بود که بیشتر آنها در کشاورزی کاربرد داشتند.

این ماده به طور عمده در صنایعی از جمله کود، سیمان، نساجی، مواد شیمیایی و داروسازی کاربرد دارد

صنایع سیمان: در تهیه ی سیمان اکسی سولفات

مواد شیمیایی و آزمایشگاه: خشک کردن حلال های آلی برای سنتز و آنالیز GC

نساجی: به عنوان عامل تثبیت رنگ برای پشم و پارچه های نسوز

این ماده یکی از اجزای حمام های الکترولیتی برای محلول های عکاسی و لوسیون های آرایشی به شمار می رود

ترکیب فوق حامل کاتالیست است و به عنوان یک مکمل غذایی در خوراک دام و کواگولانت برای لاستیک ها و پلاستیک ها شناخته می شود. همچنین MgSO4 در ساخت اسید سیتریک و نمک های منیزیمی مانند منیزیم استئارات مورد استفاده قرار می گیرد

 

 در کشاورزی:


در کشاورزی، این ماده به دلیل کمبود منیزیم به خاک اضافه می شود (Kawamura و Rao، 2007). محصولاتی که به شدت به خاک غنی از منیزیم وابسته هستند عبارتند از سیب زمینی، فلفل،  گوجه فرنگی و گل رز.
سولفات منیزیم نیز معمولا به گیاهان گلدانی اضافه می شود. حلالیت بالای MgSO4 آن را یک ترکیب ایده آل برای اضافه کردن منیزیم به خاک می سازد. اضافه کردن Magnesium sulfate به خاک باعث جذب نیتروژن و فسفر توسط محصولات می شود (Epsom salt Council، 2009).در صنایع غذایی:


در غذای دام ها و حیوانات هنگامی که سولفات منیزیم ضوری باشد ، اضافه میشود.

اگر در غذای دام ها سطح پتاسیم بسیار بالا باشد ، مانع جذب منیزیم گیاهان  میشود و نیازمند استفاده از مکمل های سولفات منیزیم دامی میباشد(Epsom salt Council,2009)
در پردازش مواد غذایی، سولفات منیزیم بعنوان یک طعم دهنده به شیشه های آب و بعنوان عامل استحکام بخش در کره های سویا مورد استفاده قرار میگیرد.

این ماده همچنین به عنوان مواد مغذی ، به ویژه در محصولات جایگزین نمک، رژیم غذایی مکمل ها، نوشابه های نوشیدنی، نوشابه های گازدار، نوشیدنی های ورزشی و... استفاده می شود. همچنین بعنوان مخمر در مالت و آبجو و سایر نوشیدنی های مالت مورد استفاده قرار میگیرد. ( Rao&Kawamura ، 2007).

کاربرد دارویی 

Mg عنصری مهم برای عملکرد نرمال سلول ها، اعصاب، قلب و... به حساب می آید. در خون معمولا این عنصر در تعادل قرار دارد و منیزیم مورد نیاز بدن از رژیم غذایی دریافت می گردد. اما گاهی بدن در اثر مصرف قرص هایی مانند فوروزماید و یا هیدروکلروتیازید یا دیگر شرایط پزشکی با سرعت بیشتری منیزیم را از دست می دهد و نمی تواند منیزیم از دست رفته را با کمک رژیم غذایی جبران نماید. در نتیجه هنگامی که این عنصر از تعادل خارج می شود برای رفع کمبود منیزیم در خون از Magnesium sulfate استفاده می نمایند.

.محلول MgSO4 نیز در درمان و برطرف نمودن لکه ها و جوش ها کمک می نماید و به طور مستقیم به لک ها اعمال می گردد همچنین ماده ی فوق خاصیت ضد درد و مسهل نیز دارد. و برای درمان و تسکین درد های ماهیچه ای مورد استفاده قرار می گیرد

حملات اسم میتواند با سولفات منیزیم درمان شود
از MgSO4 میتوان بعنوان یک ملین برای درمان یبوست استفاده کرد (Adnani، 2010).

نمک اپسوم یا همان فرم هپتا هیدرات MgSO4، یک فرم شایع Magnesium sulfate است که به راحتی در آب حل می شود و برای کاهش خارش و التهاب به اب حمام اضافه میشود و بیشتر مورد استفاده بیماران مبتلا به درد مفاصل است. (Epsom salt Council,2009)
از این ماده در دامپزشکی نیز استفاده میکنند به این صورت که از این ترکیب میتوان بعنوان یک عامل ضد انعقاد ، ملین،کمک به جایگزینی الکترولیت با هیپومنیزمی و درمان های قلبی و آرتریت ها مورد استفاده قرار گیرد. (Dodman، 2010).

استفاده به صورت تزریقی

منیزیم سولفات برای کنترل کمبود منیزیم در خون به صورت تزریقی مورد استفاده قرار می گیرد . برای کنترل و جلوگیری از تشنج در کودکان مبتلا به نفریت حاد و همچنین عاملی برای ضد تشنج میتوان MgSO4 تزریق کرد ، همچنین تزریق این ماده میتواند به کاهش فشار خون در زنان باردار مبتلا به پره اکالامپسی (preeclampsia) کمک کند. عوارض جانبی تزریق ، که ممکن است اتفاق بیفتند عبارتند از :

 • اختلالات قلبی
 • مشکلات تنفسی عکس العمل ضعیف
 • گیجی
 • ضعف
 • گرگرفتگی
 • تعریق
 • کاهش فشار خون
 • اضطراب
 • احساس سرما
 • خواب آلودگی شدید
 • گرفتگی یا انقباض عضلات
 • سر درد

کاربرد برای ماهی

از جمله حیواناتی که نمک اپسوم در مورد آنها اهمیت زیادی دارد ماهی های آکواریومی هستند ، در ادامه دلایل استفاده از این نمک در آکواریوم ها شرح داده شده است :

 • افزایش سختی آب : بالا رفتن سختی آب موجب افزایش رسوب منیززیم و کلسیم می شود که برای برخی ماهی ها مفید است ، اما باید توجه داشت که برای برخی ماهی ها هم آب نرم بهتر است .
 • درمان یبوست در ماهی بتا
 • درمان Dropsy

Dropsy پدیده ای است که در آن کلیه های ماهی از کار می افتند و تجمع مایعات شکمی باعث تورم و می تواند در نهایت موجب مرگ شود ، برای درمان این پدیده از نمک اپسوم بهره می برند.

 • برطرف کردن اختلالات شنا در ماهی قرمز

خشک کننده

وقتی یک حلال آلی در تماس با محلول آبی قرار داشته باشد مرطوب می گردد و مقداری از آب را به صورت حل شده در ساختار خود نگه می دارد حتی اگر حلال آلی قابلیت پایینی در انحلال پذیری آب داشته باشد. مقدار آب حل شده از حلالی به حلال دیگر متفاوت است. در نتیجه برای حذف آب حل شده از خشک کننده ها استفاده می نمایند در جدول زیر چند نمونه از خشک کننده ها را مشاهده می نمایید

قیمت

شدت

سرعت

ظرفیت

نام ماده

پایین

بالا

متوسط

بالا

کلسیم کلرید

متوسط

بسیار بالا

بسیار بالا

پایین

کلسیم سولفات

پایین

متوسط رو به بالا

بالا

بالا

منیزیم سولفات

 

متوسط

متوسط

متوسط

پتاسیم کربنات

پایین

پایین

پایین

خیلی بالا

سدیم سولفات

 

مواد خشک کننده ی رایج عموما نمک های معدنی بدون آب هستند که آب را از محلول جذب می نمایند. از جمله خشک کننده های رایج می توان به Magnesium sulfate و سدیم سولفات اشاره نمود. بعد از قرار دادن این کریستال ها در مجاورت محلول، آب را جذب می نماید و به صورت توده ای در می آیند در نتیجه با فیلتراسیون از محلول جدا می گردند و محلول باقی مانده بدون آب خواهد بود و خشک می شود.

در شکل زیر می توانید تجمع عامل خشک کننده در انتهای محلول ، زمانی که آب را جذب نموده است مشاهده نمایید

 

قیمت سولفات منیزیم:

برای آگاهی از قیمت این محصول لطفا با شماره های ذکر شده در پایین صفحه و یا موجود در قسمت تماس با ما تماس بگیرید. 

 

خرید سولفات منیزیم:

شرکت ها، کارخانه ها ، تولیدی ها و افرادی که قصد خرید این محصول را دارند ، می توانند با برقراری تماس با واحد فروش این شرکت اطلاعات کاملی را در مورد نحوه خرید دریافت کنند . 

 

فروش سولفات منیزیم:

این موسسه خود را ملزم به فروش محصولات با کیفیت با قیمت مناسب می داند ، لطفا در صورت تمایل به هرکدام از موارد بالا ، اعم از خرید ، فروش و اطلاع از قیمت محصول با شماره های زیر تماس حاصل فرمایید . 

02177641136

02177649244                           

02177641217