جستجو:

روی سولفات چیست؟

 سولفات روی یک ترکیب معدنی ، نمک سولفات روی است که منبع خوبی برای روی میباشد.

فرمول مولکولی سولفات روی ZnSO4 میباشدکه ماده ای  بی رنگ و کریستالی جامد میباشد.
همچنین سولفات روی دارای انواع مختلفی است که عبارتند از:


Zinc sulfate monohydrate(ZnSO4.H2O)
Zinc Sulfate hexahydrate(ZnSO4.6H2O)

Zinc Sulfate heptahydrate(ZnSO4.7H2)


سولفات روی به راحتی در آب حل میشود و محلولی آبی را تشکیل میدهد که اسیدی است و به آرامی در اتانول و گلیسرول حل میشود.
از مشخصات دیگر این ترکیب غیرقابل اکسید شدن ، غیرقابل اشتعال میباشد.
این ترکیب ، یک ترکیب هیدروکرومیک و درخشان میباشند که دارای 4حالت هیدراته میباشد. سولفات روی با ترکیبی از خاکستر روی با اسید سولفوریک آب تولید می شود.Zn + H2SO4 + 7H2O-- Zn.SO4(H2O)7+H2
به نظر میرسد سولفات روی از نظر جغرافیایی نمک سفید رنگ به نام گلاسیریت goslarite)) شناخته شده باشد.
گلاسیریت یک نمک روی سولفات 7آبه میباشد که برای اولین بار از معدن راملزبورگ(Rammelsburg) کوهی در جنوب شهر گلاستر آلمان در سال 1845 استخراج شد.
گلاسیریت ها بیشتر در کنار معادن یافت میشود زیرا ترکیبات اصلی سولفات میتوانند فلزات را جایگزین آب از دست رفته خود کنند ، گلاسیریت ها میتوانند موجب حفظ و انتشار فلزات سنگین در محیط زیست شوند.
روی یک ماده معدنی ضروری برای انسان ، حیوان و منبع تغذیه مواد گیاهان است.
روی میتواند به طور طبیعی در محیط زیست ، غذا و آب پیدا شود، این ماده یک این جزء ضروری آنزیم هایی است که در واکنش های متابولیکی نقش دارندعلاوه بر این، برای تعمیر و محافظت DNA در برابر استرس اکسیداتیو ضروری است.

*استرس اکسیداتیو: بازتاب‌دهندهعدم تعادل میان تظاهرات سیستماتیک «گونه‌های فعال (واکنش‌پذیر) اکسیژن» (ROS) و توانایی یک سیستم زیستی در خنثی سازی و مهار میانجی‌های سمی آن یا ترمیم آسیب‌های وارده است.

روی سولفات در هنگام کمبود روی در قالب مکمل غذایی برای درمان کمبود روی در انسان استفاده می شود
این ماده به عنوان کود آبی و اسپری های کشاورزی برای کاهش کمبود روی در محصولات کشاورزی و افزایش ارزش مواد مغذی خاک استفاده می شود. سولفات روی در خوراک حیوانات برای درمان کمبود روی در حیوانات استفاده می شود. علاوه بر کاربرد آن به عنوان یک مکمل غذایی، سولفات روی در صنایع شیمیایی کاربرد چندانی دارد که در آن به عنوان ثابت کننده در رنگرزی، الکترولیت برای پوشش و ابکاری روی، ماده انعقاد کننده در تولید ریون(فیبر مصنوعی)، چسب و به عنوان یک معرف برای شیمی تجزیه استفاده می شود. سولفات روی همچنین به عنوان یک ماده نگهدارنده یا محافظ برای چرم، چوب و پوست استفاده می شود. از این ماده برای فرایند تصفیه آب، فرایند فلوتاسيون جداسازی مواد معدنی، سفید کننده کاغذ و الکترواستاتیک استفاده می شود. این ماده به عنوان ماده خام برای تولید محصولات لاتکس، فرآیند تجزیه سولفوریزاسیون و رنگدانه سولفات روی لیتفون(lithoponee) که علف کش است و معمولا برای کنترل قارچ استفاده می شود.

کاربرد روی سولفات:
بیشترین رشد و کاربرد سولفات روی در کودهای شیمیایی و مکمل های خوراکی دامی میباشد.

این ترکیب به محصولات زراعی، به خصوص pecans(گردوهای امریکایی)، درختان میوه ای که در زمستان برگشان میریزد، بادام زمینی، پنبه، ذرت و مرکبات، و به خوراک دام، گوشت خوک و مرغ اضافه می شود.
در گذشته کود سولفات روی را به واسطه اکسی سولفات های روی ساخته شده از کوره فولادب خاکستر به دست می آیند اما به دلیل وجود فلزات سنگین مانند کرون منجر به جابجایی برخی از اکسیدهای سولفات موجود در بازار کود شد.

سولفات روی بر پایه اکسید روی (ZnO) بعنوان کود مورد استفاده قرار میگیرد زیرا حلالیت آن در آب بهتر میباشد و همچنین هزینه آن پایین تر میباشد و با تمامی انواع خاک ها متناسب است و به همین دلایل از کود سولفات روی بسیار در صنعت کشاورزی استفاده میشود

از سولفات روی در زمینه های دیگری مانند صنایع شیمیایی ، تصفیه آب نیز استفاده میشود و انتظار میرود که در مناطقی مانند آفریقا ، هند ، آمریکای جنوبی و استرالیا که با کمبود روی مواجه هستند ، میزان مصرف روی افزایش پیدا کند.

محصولاتی که حاوی روی هستند از سال 1973 برای استفاده در محصولات آفت کش در ایالات متحده ثبت شده است

محصولات حاوی سولفات روی می تواند دانه ای، پلت شده، قرص، پودر قابل تمیز، یا گرد و غبار باشد. در حال حاضر 9 محصول حاوی سولفات روی ثبت شده برای استفاده در ایالات متحده وجود داردبا این وجود، سولفات روی ممکن است در صورت مصرف در دوزهای بالا سمی باشد.

این می تواند باعث کم خونی، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال، تحریک یا خوردگی دستگاه ادراری شود، و در موارد شدید، استفراغ خون. استنشاق گرد و غبار روی سولفات روی می تواند باعث تحریک بینی و گلو شود. هر دو کمبود روی و یا روی مازاد با اثرات مضر همراه است.

 

قیمت سولفات روی:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید سولفات روی:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش سولفات روی:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

02177641136

02177649244                           

02177641217

 

سولفات روی