جستجو:

سدیم بنزوات :
سدیم بنزوات در علوم صنایع غذایی با نام اختصاری E211 شناخته میشود  و در صنایع شیمیایی با فرمول شیمیایی NaC6H5CO2  شناخته میشود که این ترکیب ، نمک اسید بنزوئیک (C7H6O2)میباشد که از لحاظ شیمیایی برای حفظ انواع محصولات غذایی از  فعالیت باکتری ها، رشد مخمر و قارچ ها جلوگیری میکند.
مواد غذایی که اسیدی هستند، اغلب حاوی بنزوات سدیم هستند. این ماده به عنوان یک نگهدارنده در غذاهایی مانند نوشیدنی های گازدار (اسید کربنیک)، سرکه، آبمیوه و سس سالاد ، مربا و ابمیوه (اسید سیتریک)استفاده می شود. بنزوات سدیم به طور طبیعی در میوه هایی مانند سیب، خربزه و آلو وجود دارد. اگرچه بنزوات سدیم در غذاها و ادویه های خاصی یافت می شود، اما به عنوان یک ماده نگهدارنده برای غذاهایی که در ان ها این ترکیب وجود دارد، نقشی ایفا نمی کند.

 

ویژگی های سدیم بنزوات :
مهمترین  ویژگی و خاصیت بنزوات سدیم این است که میتواند از رشد باکتری ها، مخمر ها و قارچ ها جلوگیری کند.

این ویژگی بنزوات سدیم بیشتر در غذاهایی که حاوی pH کمتر از 3.6 هستند بهتر عمل میکند.
همچنین غلظت بنزوات سدیم بعنوان نگهدارنده غذایی حدود 0.1% باید مصرف شود.
بنزوات سدیم در آب محلول است و نقطه ذوب آن 300 درجه است. طعم بنزوات سدیم نمکی است و اگر به غذا به مقدار بیشتری اضافه شود، غذا تلخ تر می شود

روش تولید:
3روش برای تولید صنعتی و تجاری سدیم بنزوات استفاده میشود:

1- اکسید کردن نفتالن به همراه وانادیوم پنتا اکسید به منظور تبدیل به فتالیک انیدرید. در اینصورت ترکیب به منظور تولید بنزوییک اسید دی کربوکسیل میشود.
2- تولوئن همراه با نیتریک اسید مخلوط شده و اکسید میشود و بنزوئیک اسید تولید میشود
3- بنزو تری کلراید هیدرولیز میشود و سپس همراه با اسیدهای معدنی به منظور تولید بنزوئیک اسید ترکیب میشود.
بنزوتری کلراید به وسیله واکنش بین کلر و تولوئن  تشکیل میشود.
در تمامی موارد اسید بنزوییک تولید شده تصفیه شده و سدیم بنزوات از ان استخراج میشود.
راه حل دیگر این است که با حل کردن اسید بنزویک در محلول سدیم هیدروکسید(NaOH)  یا سدیم بی کربنات انجام میشود
واکنش شیمیایی حاصل باعث تولید بنزوات سدیم و آب میشود

C6H5COOH + NaHCO3—— > C6H5COONa +CO2 + H2O

یا

C6H5COOH + NaOH —— > C6H5COONa + H2O

 

 

 

کاربرد های سدیم بنزوات :
بنزوات سدیم به عنوان نگهدارنده غذا در تعدادی از محصولات غذایی اسیدی مانند سس سالاد، نوشیدنی های سرد، ترش، آب میوه و دیگر موارد استفاده می شود. اما جدا از آن نیز دارای کاربردهای مهم دیگر مانند:

سدیم بنزوات در نوشابه:

بر طبق برنامه بین المللی ایمنی مواد شیمیایی، بیشترین استفاده از بنزوات سدیم توسط صنعت نوشیدنی نوشابه مورد استفاده قرار میگیرد.
بنزوات سدیم اسیدیته نوشابه ها را افزایش داده و همچنین باعث افزایش طعم و مزه میگردد.

سدیم بنزوات در سایر مواد غذایی:


بنزوات سدیم عمدتا به مواد غذایی اسیدی برای افزایش طعم آن افزوده می شود. این را می توان در غذاها مانند ترشی، سس، مربا و آب میوه یافت. غذاهای حاوی سرکه، مانند سس سالاد، معمولا حاوی مقادیر بسیار زیادی از بنزوات سدیم هستند. بنزن، پیش ماده بنزوات سدیم، می تواند در مقادیر بسیار کمی در برخی از میوه ها، سبزیجات، گوشت، محصولات لبنی و حتی آب آشامیدنی یافت شود

بنزوات سدیم یکی از مواد تشکیل دهنده در دهانشویه های مبتنی بر الکل است.

بعنوان اماده سازی صیقل دادن نقره استفاده میشود

در اتش بازی بعنوان سوخت ترقه های موشکی و برای تولید صدای سوت در زمان احتراق استفاده می شود.

بنزوات سدیم جزء غذای حیوانات است، اما تنها تا 0.1 درصد، گربه ها دارای مقاومت کمتری نسبت به اسید بنزوئیک هستند.

برای جلوگیری از تخمیر در شراب استفاده می شود.

 

تاثیرات سدیم بنزوات :
سدیم بنزوات بدلیل خاصیت ضد قارچی که دارد مانع رشد و تکثیر قارچ ها در مواد غذایی میشود و از فاسد و خراب شدن مواد غذایی جلوگیری میکند.

بنزوات سدیم با متعادل کردن pH غذا و همچنین در بعضی موارد با کاهش pH درونی برخی از غذا ها محیطی را ایجائ میکنند که قارچ ها نمیتوانند در آن محیط ها رشد کنند.
مقدارمجاز مصرفی سدیم بنزوات در روز مقدار ثابت 647-825 میلی گرم وزن بدن میباشد که این مقدار توسط سازمان های غذا ارو کشورهای مختلف کنترل میشود.

بنزوات سدیم خود به تنهایی عوارض جانبی ندارد اما ترکیب آن با اسکوربیک اسید و بنزوات پتاسیم ، بنزن را تشکیل میدهند که بنزن ماده ای بسیار سرطان زا میباشد.


قیمت بنزوات سدیم:

شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید بنزوات سدیم:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.


 

فروش بنزوات سدیم:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

 

02177641136  

02177649244

02177641217

 

فروش سدیم بنزوات