جستجو:

بوراکس borax ماده ای صنعتی و مهم است که در ادامه با خواص و کاربرد های آن بیشتر آشنا می شویم. همچنین جهت خرید فروش این ماده و اطلاع از قیمت های آن از طریق را های زیر با ما در ارتباط باشید:

فروش بوراکس

شرکت مبتکران شیمی از جمله واردکنندگان این ماده بوده و فروش آن را با قیمت و کیفیت مناسب به انجام می رساند. برای اگاهی از قیمت بوراکس با شماره 021-77641217 تماس بگیرید یا با شماره تلگرام 09198991006 در ارتباط باشید.

 

خواص بوراکس

نام: بوراکس ، Borax

فرمول شیمیایی:Na2B4O7•10H2

 جرم مولکولی: 381/38 گرم بر مول (10 آبه)، 201/22 (بدون آب)

نقطه ذوب: 743 درجه سانتی گراد 

نقطه جوش: 1575 درجه سانتی گراد

چگالی: 1/73 گرم بر سانتی متر مکعب 

اسامی دیگر: سدیم تترابورات دکاهیدراته، دی سدیم تترابورات، سدیم بورات

بوراکس (بُراکس یا سدیم تترابورات)، نمک اسید بوریک است ولی از نظر شیمیایی مانند اسید بوریک نیست. این ماده یکی از مهمترین ترکیبات بور است.

انواع این ماده به صورت زیر است: 

بوراکس بدون آب یا سدیم تترابورات (Na2B4O7)

 5آبه (Na2B4O7•5H2O)

 ده آبه (Na2B4O7•10H2O)

 

تاریخچه

نام بوراکس از تاریخچه معدنکاری سطحی در دره مرگ گرفته شده که بوراکس در واگن های بزرگ از آن استخراج شده است. این ماده بیش از 4000 سال پیش به عنوان ضدعفونی کننده استفاده شده است. هم اکنون این محصول بیشتر در معادن غرب ایالات متحده آمریکا، کشورهای مدیترانه ای، قزاقستان و تبت یافت می شود و ترکیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجاری آن می باشد. 

محصول فوق هم به طور مستقیم و هم به صورت ماده اولیه سایر محصولات کاربردهای گسترده ای دارد. این ماده به عنوان حشره کش، قارچ کش، زیست کش، مایع لباسشویی، پاک کننده های خانگی، عامل نرم کننده آب، افزودنی مواد غذایی به عنوان نگهدارنده کاربرد دارد. 

 

همچنین این ماده به عنوان ماده اولیه در محلول های بافری، تاخیراندازهای شعله، محصولات سفیدکننده دندان، شیشه، سرامیک و سفالگری، ماده پیشرو برای اسید بوریک، شارژ برای فولاد و آهن جوشکاری نیز استفاده می شود. 

کاربرد بوراکس

این ماده سمی نیست.

مگر در مقادیر بسیار بالا منجر به آسیب سلامتی نمی شود و برخلاف بسیاری از نمک ها، تی موجب تحریک پوستی نمی شود. 

محصول فوق برخی از مولکول های آب را به هیدروژن پراکسید تبدیل می کند که یک ماده سفیدکننده است. این ماده عملیات بلیچینگ را تقویت می کند و می تواند به تنهایی یا همراه با سایر شوینده ها استفاده شود. درواقع، این ماده یک پاک کننده چند منظوره خانگی است که برای پاک کردن سطوح مختلف، سینک، کابینت، فرش، شانه و برس مو و ... استفاده می شود. 

محصول فوق pH بالایی دارد و pH آب را به نزدیکی 8 می رساند. این ماده یک عامل بافری است که آب را در بهترینpH برای پاک کردن حفظ می کند. در نهایت نیز صابون باقیمانده بر لباس را پاک می کند. بوراکس با میکروارگانیسم هایی مانند قارچ مبارزه می کند، لباس ها را ضدعفونی می کند و بوی بد لباس های را از بین می برد. هر گونه کپک در اثر غوطه وری در محلول آبی بوراکس از بین می رود. 

این ماده به عنوان تاخیرانداز شعله در بسیاری از مراکز آتش نشانی استفاده می شود. یک فنجان پودر بوراکس را با یک فنجان اسید بوریک به 1 گالن آب افزوده می شود و اقلام قابل شست و شو در آن غوطه ور شده و سپس خشک می شود. چنانچه اقلام قابل شست و شو نباشد، محلول به آن اسپری شده و سپس خشک می شود. این کار باید در هر بار انجام شود تا موثر باشد.

 

مراجع 

Elsair J, Merad R, Denine R, Reggabi M, Alamir B, Benali S, Azzouz M, Khelfat K. Boron as a preventive antidote in acute and subacute fluoride intoxication in rabbits: its action on fluoride and calcium-phosphorus metabolism. Fluoride 13:129-138,1980

Elsair J, Merad R, Denine R, Reggabi M, Benali S, Azzouz M, Khelfat K, Tabet Aoul M. Boron as an antidote in acute fluoride intoxication in rabbits: its action on the fluoride and calcium-phosphorus metabolism. Fluoride 13:30-38, 1981

, Denine R, Azzouz M, Khelfat K, Hamrour M, Alamir B, Benali S, Reggabi M. Boron as antidote to fluoride: effect on bones and claws in subacute intoxication of rabbits. Fluoride 14:21-29,1981

 Merad R, Denine R, Reggabi M, Benali S, Hamrour HM, Azzouz M, Khalfat K, Tabet Aoul M, Nauer J. Action of boron upon fluorosis: An experimental study. Fluoride 15:75-78, 1982

 

 

 

 

 

 

بوراکس

ساختار لوییس بوراکس