جستجو:

بوراکس

 

فروش بوراکس

شرکت مبتکران شیمی از جمله واردکنندگان بوراکس بوده و فروش بوراکس را با قیمت و کیفیت مناسب به انجام می رساند. برای اگاهی از قیمت بوراکس با شماره 021-77641217 تماس بگیرید یا با شماره تلگرام 09198991006 در ارتباط باشید.

 

خواص بوراکس

نام: بوراکس ، Borax

فرمول شیمیایی:Na2B4O7•10H2

 جرم مولکولی: 381/38 گرم بر مول (10 آبه)، 201/22 (بدون آب)

نقطه ذوب: 743 درجه سانتی گراد 

نقطه جوش: 1575 درجه سانتی گراد

چگالی: 1/73 گرم بر سانتی متر مکعب 

اسامی دیگر: سدیم تترابورات دکاهیدراته، دی سدیم تترابورات، سدیم بورات

بوراکس (بُراکس یا سدیم تترابورات)، نمک اسید بوریک است ولی از نظر شیمیایی مانند اسید بوریک نیست. بوراکس یکی از مهمترین ترکیبات بور است. انواع بوراکس به صورت زیر است: 

بوراکس بدون آب یا سدیم تترابورات (Na2B4O7)

بوراکس 5آبه (Na2B4O7•5H2O)

بوراکس ده آبه (Na2B4O7•10H2O)

 

کاربرد بوراکس

نام بوراکس از تاریخچه معدنکاری سطحی در دره مرگ گرفته شده که بوراکس در واگن های بزرگ از آن استخراج شده است. بوراکس بیش از 4000 سال پیش به عنوان ضدعفونی کننده استفاده شده است. هم اکنون بوراکس بیشتر در معادن غرب ایالات متحده آمریکا، کشورهای مدیترانه ای، قزاقستان و تبت یافت می شود. ترکیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تجاری بوراکس می باشد. 

بوراکس هم به طور مستقیم و هم به صورت ماده اولیه سایر محصولات کاربردهای گسترده ای دارد. بوراکس به عنوان حشره کش، قارچ کش، زیست کش، مایع لباسشویی، پاک کننده های خانگی، عامل نرم کننده آب، افزودنی مواد غذایی به عنوان نگهدارنده کاربرد دارد. 

همچنین بوراکس به عنوان ماده اولیه در محلول های بافری، تاخیراندازهای شعله، محصولات سفیدکننده دندان، شیشه، سرامیک و سفالگری، ماده پیشرو برای اسید بوریک، شارژ برای فولاد و آهن جوشکاری نیز استفاده می شود. 

بوراکس سمی نیست و مگر در مقادیر بسیار بالا منجر به آسیب سلامتی نمی شود و برخلاف بسیاری از نمک ها، تی موجب تحریک پوستی نمی شود. 

بوراکس برخی از مولکول های آب را به هیدروژن پراکسید تبدیل می کند که یک ماده سفیدکننده است. بوراکس عملیات بلیچینگ را تقویت می کند و می تواند به تنهایی یا همراه با سایر شوینده ها استفاده شود. درواقع، بوراکس یک پاک کننده چندمنظوره خانگی است که برای پاک کردن سطوح مختلف، سینک، کابینت، فرش، شانه و برس مو و ... استفاده می شود. 

بوراکس pH بالایی دارد و pH آب را به نزدیکی 8 می رساند. بوراکس یک عامل بافری است که آب را در بهترینpH برای پاک کردن حفظ می کند. در نهایت نیز صابون باقیمانده بر لباس را پاک می کند. بوراکس با میکروارگانیسم هایی مانند قارچ مبارزه می کند، لباس ها را ضدعفونی می کند و بوی بد لباس های را از بین می برد. هر گونه کپک در اثر غوطه وری در محلول آبی بوراکس از بین می رود. 

بوراکس به عنوان تاخیرانداز شعله در بسیاری از مراکز آتش نشانی استفاده می شود. یک فنجان پودر بوراکس را با یک فنجان اسید بوریک به 1 گالن آب افزوده می شود و اقلام قابل شست و شو در آن غوطه ور شده و سپس خشک می شود. چنانچه اقلام قابل شست و شو نباشد، محلول به آن اسپری شده و سپس خشک می شود. این کار باید در هر بار انجام شود تا موثر باشد.

 

مراجع 

Elsair J, Merad R, Denine R, Reggabi M, Alamir B, Benali S, Azzouz M, Khelfat K. Boron as a preventive antidote in acute and subacute fluoride intoxication in rabbits: its action on fluoride and calcium-phosphorus metabolism. Fluoride 13:129-138,1980

Elsair J, Merad R, Denine R, Reggabi M, Benali S, Azzouz M, Khelfat K, Tabet Aoul M. Boron as an antidote in acute fluoride intoxication in rabbits: its action on the fluoride and calcium-phosphorus metabolism. Fluoride 13:30-38, 1981

Elsair J, Merad R, Denine R, Azzouz M, Khelfat K, Hamrour M, Alamir B, Benali S, Reggabi M. Boron as antidote to fluoride: effect on bones and claws in subacute intoxication of rabbits. Fluoride 14:21-29,1981

Elsair J, Merad R, Denine R, Reggabi M, Benali S, Hamrour HM, Azzouz M, Khalfat K, Tabet Aoul M, Nauer J. Action of boron upon fluorosis: An experimental study. Fluoride 15:75-78, 1982

 

 

 

 

 

 

بوراکس

ساختار لوییس بوراکس