جستجو:

بازار جهانی سولفات روی :

سولفات روی یک ترکیب معدنی شناخته شده با فرمول ZnSO4 است. این جامد بی رنگ، بی بو و جامد بلوری است. از لحاظ تاریخی، آن را به عنوان زاج سفید(vitriol )  شناخته شده است.
این محلول به راحتی در آب یا محلول آبی اش محلول است، این ترکیب اسیدی و کمی محلول در اتانول و گلیسرول است.
 این ماده دارای خواص غیر اکسید کننده، غیر قابل اشتعال و غیر قابل انفجار است سولفات روی هیدروکرومیک و درخشان است و با چهار حالت هیدراتیت همراه است. سولفات روی با ترکیبی از خاکستر روی با اسید سولفوریک آب تولید می شود.

 

روی (Zn) یک ماده معدنی ضروری برای تغذیه انسان، حیوان و گیاه است. روی می تواند به طور طبیعی در محیط، غذا و آب یافت می شود. این جزء ضروری آنزیم هایی است که در واکنش های متابولیکی نقش دارند. علاوه بر این، برای تعمیر و محافظت DNA در برابر استرس اکسیداتیو ضروری است. سولفات روی به عنوان منبع روی در موارد کمبود روی استفاده می شود. سولفات روی در قالب مکمل غذایی برای درمان کمبود روی در انسان استفاده می شود. این ماده به عنوان کود آبی و اسپری های کشاورزی برای کاهش کمبود روی در محصولات کشاورزی و افزایش ارزش مواد مغذی خاک استفاده می شود. سولفات روی در خوراک حیوانات برای درمان کمبود روی در حیوانات استفاده می شود. علاوه بر کاربرد آن به عنوان یک مکمل غذایی، سولفات روی در صنایع شیمیایی کاربرد چندانی دارد که در آن به عنوان مورادان در رنگرزی، الکترولیت برای پوشش روی، کئوگولانت در تولید rayon (فیبر مصنوعی)، چسب روشن و به عنوان یک معرف برای شیمی تحلیلی استفاده می شود. سولفات روی همچنین به عنوان یک ماده نگهدارنده یا محافظ برای چرم، چوب و پوست استفاده می شود. این برای فرایند تصفیه آب، فرایند فلوتاسيون جداسازی مواد معدنی، کاغذ سفید کننده و الکترواستاتیک استفاده می شود. این ماده به عنوان مواد خام برای تولید محصولات لاتکس، فرآیند سولفوریزاسیون و سولفات روی لیپتوپون رنگدانه است که علف کش است که معمولا برای کنترل قارچ استفاده می شود.
بر اساس نوع، بازار جهانی سولفات روی را می توان به دسته بندی های زیر تقسیم کرد:

1-زینک سولفات
2- روی سولفات مونوهیدرات
3- روی  سولفات هگزا هیدرات
4- روی سولفات هپتا هیدرات

 

 

کاربردهای روی سولفات:


دارویی:
مکمل غذایی

داروی قابض کننده

کشاورزی:
کود

غذای حیوانات
علف کش

شیمیایی:
رنگ و رنگدانه ها

کاتالیست
نگهدارنده
الکترولیت
سفید کننده
تصفیه آب
تولید فیبر مصنوعی

 

در نهایت براساس صنعت میتوان کاربردهای بازار جهانی سولفات روی را به دسته بندی های زیر تقسیم بندی کرد:
مراقبت های بهداشتی

کشاورزی
شیمیایی
نساجی


 

تجزیه و تحلیل منطقه ای:

بازار جهانی سولفات روی در پنج منطقه از جمله آسیا و اقیانوسیه، آمریکای شمالی، آمریکای لاتین، اروپا و خاورمیانه و آفریقا قرار دارد.

به لحاظ جغرافیایی، آسیا و اقیانوسیه تخمین زده میشود  که سهم بازار سولفات روی در این متطقه ، و پس از آن خاورمیانه و آفریقا، بیشتر توسط اروپا ادامه دارد. در آسیا و اقیانوس آرام، کشورهای آسیای جنوبی مانند هند، بنگلادش، سریلانکا، مالزی، اندونزی، پاپوآ گینه نو دارای کمبود روی بسیاری هستند و به همین دلیل در این مناطق افزایش تقاضا برای سولفات روی بیشتر میشود
هند با درصد جمعیت بسیار زیادی که دارد به دلیل اشتغال کودکان و مردم در زمین های کشاورزی و سمی بودن کود سولفات روی منجر به مرگ بسیاری شده است که همین امر سبب کاهش مصرف کودهای سولفات روی و سموم قارچ کش شد.
به دنبال آسیا و اقیانوسیه، خاورمیانه و آفریقا به دلیل جمعیت زیاد منطقه آفریقا از کمبود روی و سایر مسائل مربوط به سلامت رنج می برد. در کنار این، دولت ابتکارات مثبتی را برای پیشبرد راه حل هایی برای بروز بیماری ها اتخاذ کرده است. با توجه به این عامل، بخش کشاورزی و مراقبت های بهداشتی می تواند زمینه ای پررونق برای جذب بازار داشته باشد.

 

در اروپا، به دلیل تغییر اولویت مصرف کننده در زمینه مواد شیمیایی آلی  تخمین زده شده است که سولفات روی، آبکاری و فلوتاسیون، رشد پایدار را ثبت کند.

 

در آمریکای لاتین، مکزیک به علت کمبود بالای روی، ریسک بازار سولفات روی را در بر می گیرد. به غیر از این، انتظار میرود بازار سولفات روی نسبتا در سایر نقاط آمریکای لاتین و آمریکای شمالی باقی بماند.

 

منبع:

https://www.marketresearchfuture.com/reports/zinc-sulphate-market-731