جستجو:

ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول

ایزوپروپیل الکل IPA با نام دیگر ایزوپروپانول ماده ای بی رنگ با بویی تند و قوی و فرمول شیمیایی C3H8O می باشد. این ماده با جرم مولی 60.1 gr/mol و نقطه جوش  82.6 درجه سانتی گراد به خانواده ی الکل ها تعلق دارد. و به دلیل داشتن نقطه ی جوش پایین به سرعت تبخیر می گردد و قابل اشتعال است.

 

از دیگر نام های آن می توان به ایزوپروپانول، 2-پروپانول ،دی متیل کربینول  اشاره کرد.

 ایزوپروپانول در گرید های ACS/HPLC/خالص/بدون آب و... موجود می باشد.

ایزوپروپانول در آب، بنزن و اکثر حلال های آلی به راحتی حل می گردد. اما در محلول های حاوی نمک انحلال پذیری ای ندارد.

ساختار  شیمیایی این ماده به صورت زیر است:

ساختار شیمیایی ایزوپروپیل الکل

 

تولید ایزوپروپیل الکل

 دو روش اصلی زیر برای تولید ایزوپروپانول وجود دارد که در هر دو روش از پروپن به عنوان ماده اولیه استفاده می شود.

1) آبدهی مستقیم پروپیلن با کمک کاتالیزور اسیدی همگن

2) آبدهی غیر مستقیم پروپیلن با کمک کاتالیزور اسیدی ناهمگن

 

 

کاربرد ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل خوراکی نمی باشد. ایزوپروپانول یا همان رابینگ الکل در بدن انسان نسبت به سایر الکل های خوراکی  به صورت دیگری متابولیزه می شود. در نتیجه نوشیدن حتی مقداری اندک از نوع غلیظ آن می تواند خطرات مرگباری در پی داشته باشد. مقدار دوز مرگبار آن 8 اونس در بزرگسالان گزارش شده است. کسانی که بعد از نوشیدن ایزوپروپانول زنده می مانند دچار کوری دایمی میگردند.

این ماده ایزومری از پروپیل الکل با خواص ضد باکتریایی به حساب می آید. مکانیزم عملکرد ضد عفونی ایزوپروپانول به طور دقیق مشخص نیست. اما این فرضیه وجود دارد که این ماده با انحلال پروتیین های سلول و DNA آن ها ،دخالت در متابولیسم سلولی  و انحلال غشاهایی از جنس پروتیین یا چربی سبب ضد عفونی شدن سطح مورد نظر و کشتن باکتری ها می گردد. با توجه به این خاصیت از آن در صابون ها و لوسیون ها  و در عمل های جراحی به عنوان عامل ضد عفونی کننده ی پوست استفاده می شود. و در ساخت آنتی بیوتیک ها نیز کابرد دارد.

ایزوپروپانول به طور گسترده به عنوان حلال به خصوص برای حل کردن روغن ها ،حلال برای روکش ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین در صنایع دارویی ،آرایشی و بهداشتی و چاپ به طور گسترده ای از آن استفاده می کنند. و به دلیل سمیت کمی که نسبت به فرمالدهید و سایر نگهدارنده های مصنوعی دارد به عنوان نگهدارنده ی بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گیرد.

این ماده در ساخت انواع شیشه شورها،ضد عفونی کننده ها،رنگبرها، در مواد ارایشی مانند اسپری های مو، و در صنعت چاپ برای کم کردن دمای آب در دستگاه های چاپ استفاده می شود. ایزوپروپانول برای ساخت استون و سایر مشتقات آن نیز کاربرد دارد.

ایزوپروپانول اثر خوردگی نیز دارد و می تواند موجب خوردگی پلاستیک ها ،لاستیک ها و پوشش های دیگر نیز شود.

در شکل زیر به کاربرد های IPA به طور خلاصه پرداخته شده است.

 

کاربرد های ایزوپروپیل الکل

 

 

msds ایزوپروپیل الکل

این ماده بخارات و مایعات قابل اشتعالی دارد. بخارات ایزوپروپانول می تواند موجب سرگیجه ، خواب آلودگی آسیب به چشم  و دستگاه تنفسی گردد. همچنین بلعیدن آن می تواند موجب آسم و آسیب جدی به ریه ها شود. تماس طولانی مدت و مکرر با این ماده موجب ترک و خشکی پوست می گردد. در تماس قرار گرفتن این ماده با دی اکسی گنیل تترا فلوروبورات ( dioxygenyl tetrafluoroborate) ،تری اکسید کروم (chromium trioxide) و پتاسیم تری بوتاکسید (potassium tert-butoxide)  موجب انفجار می گردد. رعایت نکات ایمنی هنگام کار با آن ضروری است.

 

 

خرید ایزوپروپیل الکل :
در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

قیمت ایزوپروپیل الکل :
شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

فروش ایزوپروپیل الکل

شرکت مبتکران شیمی از جمله واردکنندگان ایزوپروپیل الکل بوده و فروش ایزوپروپیل الکل را با قیمت و کیفیت مناسب به انجام می رساند. برای اگاهی از قیمت ایزوپروپیل الکل با شماره 021 - 77641136 تماس بگیرید یا با شماره تلگرام 09198991006 در ارتباط باشید. 

 

 

 

ایزوپروپیل الکل

ایزوپروپیل الکل