جستجو:

ایزوبوتانول (ایزوبوتیل الکل) 

 

فروش ایزوبوتانول

شرکت مبتکران شیمی از جمله واردکنندگان ایزوبوتانول بوده و فروش ایزوبوتانول را با قیمت و کیفیت مناسب به انجام می رساند. برای اگاهی از قیمت ایزوبوتانول با شماره 021-77641217 تماس بگیرید یا با شماره تلگرام 09198991006 در ارتباط باشید.

 

 خواص فیزیکی و شیمیایی ایزوبوتانول

فرمول شیمیایی: C4H10O

جرم مولی :74.122 gr/mol

شکل ظاهری: به صورت مایع در بشکه های 200 کیلویی موجود می باشد.

این ماده یکی از ایزومر های بوتانول به حساب می آید. از دیگر ایزومر های پر کاربرد این ماده می توان به نرمال بوتانول اشاره نمود.

ایزوبوتانول (ایزو بوتیل الکل)با فرمول ساختاری (CH3)2-CH-CH2OH مایعی با نقطه جوش 107 درجه سانتی گراد و فشار بخار mm Hg 43/10 در دمای 25 درجه سانتی گراد می باشد. حلالیت آن در آب 85 گرم بر لیتر می باشد که نشان می دهد کاملا در آب حل می شود. ایزوبوتانول ماده ای مشتعل با نقطه اشتعال 28 و دمای خود اشتعالی 415 درجه سانتی گراد می باشد. 

ایزوبوتانول(ایزو بوتیل الکل) تجاری معمولا از هیدروژناسیون ایزوبوتیل آلدهید در یک راکتور پیوسته بسته تولید می شود. ایزوبوتانول(ایزو بوتیل الکل) با تقطیر پیوسته در یک ستون بسته خالص سازی می شود. بخش زیادی از ایزوبوتانول تولیدی در همان واحد به مواد دیگر تبدیل می شود و مابقی فروخته می شود. 

مصارف ایزوبوتانول (ایزوبوتیل الکل)شامل افزودنی روغن روانکاری، تولید ایزوبوتیل استات، تبدیل به رزین های آمین، تبدیل به ایزوبوتیل آمین، تبدیل به استرهای آکریلات و متاکریلات می باشد. درواقع بخش اعم ایزوبوتانول به مشتقاتی (اصولا استرها) تبدیل می شود که به عنوان حلال در صنعت پوشش استفاده می شود. 

یکی از پرمصرف ترین کاربردهای ایزوبوتانول در تولید ZDDP (zinc dialkyldithiophosphates) می باشد که یک افزودنی بازدارنده از خوردگی و ضدسایش برای روغن های روانکاری، گریس و سیالات هیدرولیک می باشد. در مرتبه دوم، استفاده جهت تولید ایزوبوتیل استات قرار دارد. کاربرد دیگر استفاده مستقیم به عنوان حلال به ویژه برای پوشش ها و چسب ها می باشد. سهم زیادی از استفاده به عنوان حلال، به پوشش های سطح و حلال فرایندی در تولید مواد دارویی، آفت کش ها و طعم دهنده ها می باشد. سایر مصارف شامل رقیق کننده در آلکیلاسیون رزین های آمین، یک واسط صنعتی برای تبدیل شیمیایی به ایزوبوتیل آمین، استرهای آکریلات و متاکریلات، نرم کننده ها و مواد شیمیایی نساجی می باشد. بعلاوه، ایزوبوتانول در برخی مواد غذایی، به عنوان طعم دهنده استفاده می شود. 

ایزوبوتانول (ایزو بوتیل الکل)در روغن های ضروری، مواد غذایی، فرمولاسیون های بر پایه آب برای رنگ ها و پوشش ها، چسب های ساختمانی و چسب های حساس به فشار، پوشش و حل کننده برای منسوجات، چوب و کاغذ، تولید پلاستیک های مختلف، استخراج کننده در تولید داروها و مواد طبیعی مانند آنتی بیوتیک ها، هورمون ها، ویتامین ها، افزودنی ضدیخ در گازولین، عامل آب زدا در تقطیر آزئوتروپیک و خوراک در تولید اترهای گلیکول کاربرد دارد. 

ایزوبوتانول (ایزوبوتیل الکل)در دمای بیش از 60 درجه، در مقابل آلومینیم خاصیت خوردگی دارد. بنابراین، مگر در دماهای پایین، نباید در مخازن آلومینیمی نگهداری شود. معمولا در مخازن مناسب و در دمای زیر 40 درجه سانتی گراد، می توان ایزوبوتانول را تا یکسال نگهداری کرد. 

 

مراجع 

 ACGIH. 2002. Guide to Occupational Exposure Values- 2002. American Conference of Governmental Industrial Hygienists, Inc. (ACGIH). Cincinnati,OH Ashford, 1994.

 Brook LT. et al., 1984. Acute Toxicities of Organic Chemicals to Fathead Minnows (Pimephales Promelas). Vol. I. Center for Lake Superior Environmental Studies. University of WisconsinSuperior.

 Budavari, S. (ed.). 1996. the Merck Index. An Encyclopedia of Chemicals, Drugs, and Biologicals. Merck Research Laboratories, Division of Merck & Co., Inc. Whitehouse Station, NJ.

 Huels AG. 1983. Abschlussbericht CU-0405. Bestimmung der biologischen Abbaubarkeit von Isobutanol in Coupled Units Test, Marl, Germany.

 

ایزوبوتانول

ساختار لوییس ایزوبوتانول