جستجو:

اسید اولئیک oleic acid  اولین بار در سال 1823 توسط Chevreul.M.E در بافت چربی گوشت خوک کشف شد و اولین بار توسط Noller C.R در سال 1934 سنتز شد. این ماده کاربرد های زیادی دارد که با خواندن این متن با آن بیشتر آشنا می شوید
این ماده یک اسید چرب میباشد که به طور طبیعی در چربی ها و روغن های مختلف حیوانی و گیاهی وجود دارد.
این ماده روغنی بی رنگ و گاهی متمایل به زرد کمرنگ و بی بو میباشد.
ترکیب فوق قابل حل در آب و دارای نقطه جوش 286درجه سانتی گراد نیز میباشد
در حالت جامد نقطه ذوب آن 4درجه سانتی گراد است(طبق رفرنس Merk) و در سایر منابع دیگه نقطه ذوب 16درجه سانتی گراد نیز گزارش شده است.مشخصات :وزن مولکولی: 282.46136 gr/mol
فرمول مولکولی : C18H34O2
نام آیوپاک : Z) – octadec-9-enoic acid)

نام های دیگر :


cis-9-Octadecenoic acid
9Z- Octadecenoic acid
9- Octadecenoic acid 
18:1n-9در فرم شیمیایی ، این ماده به عنوان یک امگا9 شناخته میشود که فرمول شیمایی آن به صورت زیر میباشد:


CH3(CH2)7CH=CH(CH2)7COOH

 

اسیدهای چرب (یا نمکهای آنها) اغلب در سیستمهای زیست شناختی به صورت غیرمستقیم دیده نمیشوند. در عوض، اسیدهای چرب مانند این محصول به عنوان استرها، به طور معمول از تری گلیسریدها حاصل میشوند که مواد مغذی بسیاری از روغن های طبیعی هستند.این ترکیبات را می توان با غربالگری تری گلیسیرید به دست آورد.
این ماده ،  در بافت چربی انسان فراوان است و به طور فراوان در بافت های انسان به صورت اسید پالمتیک میباشد

 


روش تولید :

فرایند تولید این ماده به شرح زیر می باشد:

فراوانی این ماده در طبیعت بسیار زیاد است و به طور گسترده وجود دارد ( اسیدهای چرب شناخته شده کمتر از 10درصد میباشند) که عمدتا به صئرت گیلسرول یافت میشود.
ماده ی فوق محصول اسید استریک است و پیشرونده ترین اسید چرب اشباع نشده است (PUFA)
گیاهان هردو اسید چرب اشباع نشده امگا-3 و امگا 6 تولید میکنند در حالیکه حیوانات میتوانند زنجیره بلندتری را مانند انواع مختلف چربی های امگا-9 تولید کنند.
محتوا این ماده در روغن زیتون بیشترین مقدار را دارا است (حدود 60-70%) ، در روغن سرخ شده و بادام ، روغن کلزا ، روغن کنجد ، کره کاکائو، گوشت خوک و به میزان کمتر در روغن نخل ، چربی روغن و روغن سویا موجود میباشد.

مزایا:


از نظر سلامت اسید اولوئیک روغن زیتون فوق العاده با ارزش میباشد هنگامی که جایگزین چربی های اشباع شده  میشود موجب کم شدن کلسترول و کاهش LDL (کلسترول بد ) میشوند.

در حالی که سطح HDL کلسترول خوب  را افزایش و موجب کاهش بیماری های قلبی میشود.
محصول فوق، با (linoleic acid) و (palmitic Acid)، یکی از سه فراوان ترین اسید چرب در تری اسیل گلیسیرین(triacylglycerols) چربی و لیپوپروتئین های(lipoproteins) پلاسما است.

کاربردها:

کاربرد اسید اولئیک در صنایع غذایی:

بعنوان جزء اصلی بسیاری از غذاها به صورت تری گلیسیرید ، جزء رژیم غذایی طبیعی انسان در بخشی از چربی های حیوانی و روغن های گیاهی مورد استفاده قرار میگیرد.
ازاین ترکیب بعنوان جایگزین چربی های حیوانی مانند کره یا روغن خوک استفاده میکنند و همچنین بعنوان افزودنی در سس سالاد، محصولات چخته شده و روغن  های سرخ کردنی استفاده میشود


کاربرد محصول فوق در تولید مکمل های دارویی:


1- از این ماده معمولا برای کاهش کلسترول خون استفاده میشود وبسته به تشخیص پزشک به شکل کپسول تجویز میشود.
2- ازاین ماده در روغن لورنزو که دارویی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری ALD که بیماری اختلال در سیستم بدن میباشد مورد استفاده قرار میگیرد.
3- بعنوان نرم کننده در محصولات ارایشی بهداشتی

4- در مقادیر بسیار کم بعنوان ماده افزودنی در داروسازی استفاده میشود
5- بعنوان نمک سدیم در صابون سازی بعنوان امولسیون مورد استفاده قرار میگیرد.

 

قیمت اسید اولئیک:

 شما می توانید جهت اطلاع از قیمت این محصول و هم چنین سایر محصولات شیمیایی با مشاوران ما در موسسه ی مبتکران شیمی فعال در زمینه ی تامین مواد شیمیایی در ارتباط باشید.

 

خرید اسید اولئیک:

در حال حاضر موسسه ی مبتکران شیمی به عنوان یکی از تامین کنندگان محصولات شیمیایی کشور, طیف گسترده ای از مواد شیمیایی آزمایشگاهی و صنعتی را از برندهای معتبر در اختیار تولید کنندگان قرار می دهد. برای کسب اطلاعت بیشتر می توانید با همکاران ما در ارتباط باشید.

 

فروش اسید اولئیک:

جهت اطلاع از نحوه ی فروش این محصول و ثبت سفارش شما می توانید با همکاران ما در واحد فروش موسسه مبتکران شیمی در در ارتباط باشید.

02177641136

02177649244                           

02177641217

اولئیک اسید(Oleic Acid)