جستجو:

استون (پروپانون) 

 

 فروش استون

شرکت مبتکران شیمی از جمله واردکنندگان استون بوده و فروش استون را با قیمت و کیفیت مناسب به انجام می رساند. برای اگاهی از قیمت استون با شماره 021-77641217 تماس بگیرید یا با شماره تلگرام 09198991006 در ارتباط باشید.

 

خواص فیزیکی و شیمیایی استون

استون (Acetone) یک مایع بی رنگ، قابل اشتعال و یک حلال شناخته شده می باشد. استون با فرمول شیمیایی C3H6O فرار بوده و به سرعت تبخیر می شود و نقطه جوش آن 56 درجه سانتی گراد می باشد. جرم مولکولی آن   می باشد 58.05 gr/mol    می باشد جز مواد آلی و از دسته کتون ها است .

 

تاریخچه و تولید

استون نخستین بار به عنوان ضدعفونی کننده توسط جوزف لیستر (Joseph Lister) کشف شد. استون در گذشته از تقطیر خشک استات ها برای مثال کلسیم استات تولید می شد. طی جنگ جهانی اول، استون از تبخیر باکتریایی تولید شد. استون و فنل محصول واکنش بنزن و پروپیلن می باشد. استون به طور طبیعی و به صورت محصول نامطلوب متابولیسم در مقادیر اندک در بدن انسان تولید می شود که البته برای افراد دیابتی، مقدار آن بیشتر می شود. همچنین استون به طور طبیعی و در مقادیر اندک در گیاهان، درختان و نیز خروجی اگزوز وسایل نقلیه وجود دارد. استون در آب، اتانول، اتر و ... محلول است. 

 

 کاربرد استون

استون برای تولید متیل متاکریلات و بیسفنول A استفاده می شود. درواقع، نیمی از استون تولیدی در جهان به عنوان ماده پیشرو در تولید متیل متاکریلات استفاده می شود. 

استون به عنوان حلال در تولید پلاستیک ها و سایر محصولات صنعتی به ویژه بطری های Nalgene از جنس پلی استایرن، پلی کربنات و برخی از انواع پلی پروپیلن استفاده می شود. استون در مقدار محدود در محصولات خانگی شامل محصولات آرایشی و بهداشتی و محصولات مراقبت شخصی شامل کرم ها، محصولات مراقبت از پوست و مو و نیز محصولات روشن کننده پوست موجود می باشد که شناخته شده ترین کاربرد عمومی آن در پاک کردن لاک ناخن می باشد. 

حلال استون در تولید مواد دارویی استفاده می شود. این ماده  برای ترکیب پرکننده ها و اجزای فعال ایده آل است تا مواد دارویی به شکل قرص و مایع ارائه شود. بدون استون، فشرده کردن برخی قرص ها برای اصلاح چگالی دشوار خواهد بود و حتی ممکن است یک قرص از دیگری سفت تر شود. 

استون در صنعت نساجی برای حذف چسب، روغن و سایر مواد نامطلوب از الیاف نساجی خام استفاده می شود. چون محلول های غلیظ استون برخی از الیاف را حل می کند، غلظت محلول استون باید به دقت تنظیم شود. به همین دلیل، برخی شرکت های نساجی همواره استون سفارشی و با ترکیب درصد خاص تهیه می کنند. 

همچنین استون به عنوان حلال برای بسیاری از پاک کننده های تجهیزات الکترونیکی و یا برای همگن کردن حلال های این پاک کننده ها استفاده می شود. 

استون می تواند لجن های روغنی را بشکند و موجب جاری شدن آنها شود. حلال های دیگری نیز برای این کار وجود دارد، اما استون یک حلال آلی و غیرسمی است که از این نظر به سایر حلال ها برتری دارد. این ویژگی استون برای لجن های روغنی بر پایه نفت نیز صادق است. همچنین استون می تواند مواد نفتی موجود در بنزین را رقیق کند. مطالعات نوین استفاده از استون به عنوان افزودنی سوخت را پیشنهاد داده اند. ایده این است که افزودن مقادیر اندکی از استون منجر به تبخیر بهتر بنزین و در نتیجه بهبود عملکرد سوخت می شود. 

در آزمایشگاه ها نیز ظروف آزمایشگاهی پس از آب، با استون شست و شو داده می شوند. 

 

.

 

مراجع 

 Merck Index, 11th Edition, 58. 

 Lozano, B. Yip and R. K. Hanson (1992). "Acetone: a tracer for concentration measurements in gaseous flows by planar laser-induced fluorescence". Exp. Fluids 13: 369–376.

 Alan B. Levy, “Acetone” in Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Chemistry, Wiley-VCH, Weinheim, 2005.

 Likhodii SS, Serbanescu I, Cortez MA, Murphy P, Snead OC 3rd, Burnham WM (2003). "Anticonvulsant properties of acetone, a brain ketone elevated by the ketogenic diet".

 

 

استون-پروپانون

ساختار لوییس استون